Věděli jste, že lesy pokrývají zhruba třetinu Česka? Jen si to představte, kolik v nich žije lesní zvěře. Myslivci ale musí její počet redukovat. Stejně jako každý rok, i letos na podzim pořádají hony. Pokud se chcete zúčastnit mysliveckých honů, prozradíme vám, co musíte splňovat.

Podzimní myslivecké hony ve znamení divočáků a jelenů

Procházíte se lesem, ticho přerušuje šustot listí, v dáli slyšíte datla. Najednou se v křoví něco pohne. Zbystříte a s obavou sledujete, jak kolem vás běží divočák, v horším případě celé stádo. Pokud trávíte čas v lese, už jste na divočáky určitě natrefili. Jen v roce 2021 myslivci ulovili téměř 240 tisíc divočáků, 31 tisíc jelení zvěře a 33 tisíc dančí zvěře.

Staňte se myslivcem a zúčastněte se mysliveckých honů

Chtěli jste se někdy stát myslivcem nebo máte v rodině myslivce? Jděte v jeho šlépějích a přihlaste se na kurz myslivosti, který pořádají okresní myslivecké spolky (OMS).

  • Během kurzu absolvujete povinnou roční praxi, během které si osvojíte myslivecké dovednosti.
  • Po skončení praxe podstoupíte zkoušku z myslivosti.
  • Po složení zkoušky se stáváte členem Českomoravské myslivecké jednoty.
  • Na úřadě můžete požádat o vydání loveckého lístku. Podmínkou je trestní bezúhonnost a minimální věk 16 let.

Kurz myslivosti nemusíte absolvovat, pokud máte příslušné vzdělání v oboru myslivosti.

Osamělý lov vs. společný hon: co si vyberete?

Myslivci loví zvěř nejčastěji odstřelem na společných honech nebo při osamělém lovu.

  • Na společném honu vede skupinu myslivecký hospodář, případně ho zastupuje zkušený myslivec.
  • Myslivec na osamělém lovu potřebuje písemnou povolenku k lovu, na které je seznam, jaké může lovit druhy zvěře.

 

Oslavte svátek patrona myslivců

Pokud jste úspěšně dokončili kurz a stali jste se myslivcem, nic vám nebrání v tom, abyste se zúčastnili s ostatními myslivci honitby. Na začátku listopadu navíc mají myslivci svůj den: 3. listopadu slaví svátek sv. Huberta, patrona všech myslivců. Mějte připravené dárky pro myslivce a trefte se jim do vkusu vtipnými mysliveckými tričky a mikinami. Pořiďte si oblečení s mysliveckou tématikou také pro sebe a všem hrdě ukažte, že jste myslivec.

Myslivci nejsou žádní suchaři: pobavte je originálními dárky

Trička pro myslivce mají vtip. Polechtejte myslivcům ego, že jsou největšími kanci v revíru nebo nejvíce sexy myslivci v kraji. Do triček s mysliveckými motivy se může obléknout celá myslivecká parta a oslavit začátek podzimní honitby. V tričku pro myslivce se vydejte alespoň jednou v roce na přehlídku trofejí a skliďte uznání od svých kolegů i návštěvníků přehlídek.

Mysliveckých honů se mohou zúčastnit pouze myslivci. Ale nezoufejte. Myslivcem se může stát každý – muži i ženy, které splní zákonné podmínky.