Operace očních víček neboli odborně blefaroplastika je operace, která vám pomůže odstranit povislá víčka nebo váčky pod očima. Pro koho je tato plastická operace vhodná a jak dlouho vydrží její efekt?

Oko do duše okno. Náš věk často prozradí oči, tedy konkrétně oční víčka. Kůže víček je totiž extrémně jemná, a proto je na ní znát jakákoliv, byť sebemenší, ztráta elasticity. Tkáň na očním víčku ochabuje a oční víčko klesá, oči se zmenší, přivřou a celkový vzhled se jeví unavený. Vy pak vypadáte starší, než ve skutečnosti jste.
Pokud pokles víčka postoupí do pokročilejšího stádia, nabude záležitost i medicínských rozměrů – pokleslé víčko brání vidění.

Operace horních víček

Operace horních víček povislá víčka zvedne, tím se oči otevřou a váš pohled se projasní.

Jak poznám, že potřebuji operaci horních víček?
• Vypadáte stále unaveně
• Připadáte si v zrcadle starší, než ve skutečnosti jste nebo než se cítíte
• Trpíte častými bolestmi hlavy
• Ženy se hůře líčí
• Víčka vám překážejí ve vidění

Operace dolních víček

Jestliže se u vás objevily tmavé kruhy nebo dokonce „pytle“ pod očima, je to znamení pro operaci dolních víček. Tukové prolapsy, které se často vytvoří pod kruhovým očním svalem, mohou navíc způsobit menší pohyblivost oka. Ta vede ke zvýšenému slzení oka, bolestem hlavy a únavě očí.
Řešení existuje a jmenuje se plastická operace dolních víček.
Dolní blefaroplastika odstraní nejen nehezké váčky pod očima, ale vyhladí i vrásky – vějířky u očních koutků, vrásky pod očima. Vašim očím se uleví a budete vypadat mladší.

Kdy jste kandidátem na operaci dolních víček?
• Máte nehezké pytle pod očima neboli váčky pod očima
• U koutků očí se objevily vějířky vrásek
• Vaše oči často slzí
• Trápí vás bolesti hlavy a únava očí

Korekce očních víček je jednou z nejčastějších procedur v plastické chirurgii. Potvrzuje to i Prim. MUDr. Inka Třešková, PhD. z odd. Plastické chirurgie ve FN Plzeň: „Klienti, kteří za mnou přicházejí s povislými víčky nebo váčky pod očima, si nejčastěji přejí vypadat tak staří, na kolik se cítí. Unavený vzhled nekoresponduje s jejich jinak duchem i tělem mladou osobností.“

Operace očních víček se provádí v lokální anestezii. Klienti tak nemusí zůstávat přes noc na klinice. Několik hodin po zákroku odcházejí do domácí péče.

Jaká je cena operace očních víček?

Operace očních víček je kosmetický zákrok a jako takový je hrazena klienty přímo. Ceny se pohybují v závislosti na rozsahu operace a dalších službách dané plasticko-chirurgické kliniky většinou mezi 10.000 – 20.000 Kč.

Hradí blefaroplastiku pojišťovna?

Operace očních víček je estetická operace a jako taková není hrazena zdravotní pojišťovnou. Výjimku tvoří ojedinělé případy, kdy je blefaroplastika medicínsky indikována. V takových situacích je třeba, aby oční lékař podal žádost o úhradu operace, která musí být následně schválena revizním lékařem zdravotní pojišťovny.

Blefaroplastika bez operace

Existují i metody korekce očních víček bez operace. Jsou méně invazivní než operace samotná, nicméně zpravidla nedosahují takových výsledků jako operativní řešení. Efekt neinvazivní blefaroplastiky je v porovnání s chirurgickým odstraněním povislých víček krátkodobý.
Mezi metody neinvazivní blefaroplastiky patří např. laserová ošetření nebo ošetření přístrojem Plexr, který pracuje na bázi plazmové technologie.

Volba lékaře pro plastickou operaci očních víček

Pro úspěšnost zákroku jsou klíčové zkušenosti operatéra. Ale „chemie“ mezi lékařem a „pacientem“ je stejně tak důležitá. Proto radíme volbě lékaře věnovat dostatečný čas – není rozhodující vzdálenost od vašeho bydliště, ale spíše kvality operatéra:
• Atestace z plastické chirurgie
• Dostatečný počet let zkušeností v plastické chirurgii
• Dostatečný počet odoperovaných blefaroplastik
• Pozitivní reputace, např. recenze lékaře, hodnocení jeho práce apod.

Nebojte se domluvit si konzultace třeba i s více lékaři. Budete mít možnost zeptat se na vše, co vás zajímá, zjistíte, zda máte v lékaře absolutní důvěru a zda jste tzv. na stejné vlně, kdy lékař ví, co vás trápí a vy rozumíte tomu, co je možné operací dosáhnout.