Hnízdo orlů nejmenších se nachází v přírodním parku Els Ports, na jihozápadní hranici Katalánska.
Orel nejmenší je velký jako káně, s rozpětím křídel kolem 120 cm. Zčásti je jednobarevně hnědý, zčásti světle sivý, má téměř bílou spodní část těla a černé špičky křídel. Na ramenou má světlé skvrny.
Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 37 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, tj. po 55 dnech, z hnízda odlétá.

Hnízdění 2022

Samice, která letos obsadila hnízdo, je dospělá, to znamená, že se vylíhla před rokem 2021. S největší pravděpodobností ještě nikdy nehnízdila, takže by mohlo jít o její první hnízdění.
Nová samice snesla první vejce sezóny 2022, 25. dubna, druhé 28. dubna.
První mládě se vylíhlo 3. června, druhé 5. června.Národní park dels Ports se nachází v horách mezi Catalunya, Valencie a Aragonií. Skládá se z vápencových hor s útesy a soutěskami vytvarovanými dvěma řekami Matarranya a Ulldemo. Els Ports je dokonalým útočištěm pro milovníky přírody, chodce a horolezce. Hory se tyčí do vysokého bodu na Mount Caro (1447 m), zatímco na Roques de Benet najdete velkolepé skalní útvary. Na nižších svazích jsou bukové a dubové lesy a místa, kde se můžete vykoupat v říčních bazénech – oblíbené je Toll de Vidre u Arnes.
Masiv Els Ports, který se nachází mezi Katalánskem, Valencií a Aragonií, je vápencový masiv se strmým a strmým reliéfem, který byl humanizován již od pravěku. Přírodní park Ports, vyhlášený v roce 2001, zahrnuje 35 050 hektarů katalánské části těchto hor. I přes intenzivní humanizaci je dnes prezentován jako divoký přírodní prostor plný divoké zvěře
Pro milovníky divoké zvěře je tu spousta zajímavých a rozmanitých druhů zvířat a pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout kozorožce španělské, divočáky, srnce, vydru a kočku divokou. Pro mnoho ptáků nabízí Els Ports ideální prostředí k životu a hnízdění. Nejpozoruhodnější jsou velcí dravci (sup, orel skalní, orel jestřábí, jestřáb lesní, sokol stěhovavý, výr a letní hnízdiči, orel krátkoprstý, orel nejmenší. K dalším vzácnějším chráněným druhům patří skalník modrý, žluva, brhlík, šoupálek krátkoprstý nebo skorec šedý.
V parku a jeho okolí je mnoho pěkných vesnic, Horta Sant Joan s malým Picassovým muzeem, Pauls a na jihu Mas de Barbarans. Kanceláře parku s informacemi o parku a jeho aktivitách jsou v Roquetes.
Některé z nejvýznamnějších katalánských monumentálních stromů, největších živých bytostí na planetě, lze nalézt v Els Ports.

Online přenos z hnízda

Orel nejmenší – přírodní park Dels Ports

Videozáznamy

Samička snesla první vajíčkoDruhé vajíčko

3. června se vylíhlo první mládě4. června se začalo líhnout druhé mládě

5. června se vylíhlo druhé mládě

Zdroj: Àguila calçada – Parc Natural dels Ports, videozáznamy: S&M Türkatar