… se samotvrdnoucí hmotou byl jeden z nápadů, který jsem chtěla s dětmi zrealizovat během podzimních prázdnin. S výjimkou čtvrtku, který přinesl nečekaně krásný den (a já při tom stihla odpoledne neplánovaně umýt okna v celém domě :-)), počasí pobytu venku příliš nepřálo. O to víc jsme si tak užili podzimního tvoření.

Inspirovalo mne jedno video, které jsem před pár dny shlédla na Facebooku. Tvořily se v něm z keramické hlíny s pomocí listů krásné mističky ve tvaru listu s žilkováním (díky otisku javorového listu). Nadchlo mne to natolik, že ten nápad zkusím nadhodit i na našem keramickém kroužku, na který teď chodím, ale současně k nákupu samotvrdnoucí hmoty a tvoření s dětmi.

Na rozdíl od vypálené a glazované keramiky nebudeme sice moci mističky využít na potraviny, ale poslouží jako milá podzimní dekorace a pokud je budeme plnit, tak nějakými přírodninami – žaludy, kaštany, bukvicemi…


Kromě mističek jsme si zkusili vyrobit i drobné dekorace k zavěšení ve tvaru listů. Zde jsem se inspirovala při našem posledním keramickém tvoření, na němž jsme začali vyrábět polotovary nezbytné k výrobě krásné podzimní zvonkohry.

K výrobě lístečků jsme potřebovali kromě výše uvedeného listy kaliny vrásčitolisté (lze použít i listy jiných dřevin s výraznějším žilkováním). Po vytvarování přibližného tvaru lístečku z hmoty se tento tvar vloží mezi dva listy kaliny (žilkováním směrem k hlíně) a následně přejede válečkem (otisk listů tak bude z obou stran). Necháme vyschnout 1 den a můžeme ihned zavěsit nebo ještě nabarvit akrylovou barvou a vyrobit si lístečky barevné .-)


Lístky doplnily naše věnečky nad jídelním a konferenčním stolem – ty už asi nesundám, i když je máme už asi dva roky. Jsou úžasně variabilní, stačí podle ročního období změnit pár drobností a jsou opět trochu jiné 🙂


Třeba inspirujeme i někoho dalšího. U nás mělo podzimní tvoření se samotvrdnoucí hmotou velký úspěch.


Krásné dny.

A.