Prvním mládětem roku 2023 v Safari Parku Dvůr Králové je samec žirafy Rothschildovy. Narodil se 2. ledna ráno. Jeho matkou je ve Dvoře Králové narozená samice Ella, otcem samec Bořek.

V celkovém úhrnu jde o 176. mládě žirafy Rothschildovy v historii dvorského safari parku, který je nejúspěšnějším chovatelem žiraf na světě.
Žirafy Rothschildovy jsou v přírodě kriticky ohrožené. populace v lidské péči je početná. Chov je proto třeba řídit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a geneticky rozmanitý a odchovky je třeba regulovat.
Narození malého samce předcházel porod další samice ve stádě. Ta porodila 23. prosince samici. Mláďata i s matkami zůstávají v zázemí. Žirafy Rothschildovy návštěvníci znovu uvidí zhruba v dubnu, kdy osídlí velký letní výběh.

Žirafy jsou nejvyššími suchozemskými savci, což jim dává konkurenční výhodu oproti ostatním okusovačům na afrických savanách. Jejich dlouhý krk je držen sedmi protáhlými krčními obratli. Cévy v krku jsou vybaveny chlopněmi, které zabraňují překrvení mozku při předklonu. V současnosti rozeznáváme čtyři druhy žiraf, přičemž žirafa Rothschildova v současné taxonomii spadá pod žirafy núbijské, tedy poddruhu nejohroženějšího druhu žirafy, žirafy severní. Největší populace žirafy Rothschildovy žije v národním parku Murchison falls v Ugandě. Od roku 1971 se ve dvorském safari parku narodilo 173 mláďat žiraf Rothschildových.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové, Foto Simona Jiřičková