Vysoko v topolu v okrese Ramsey se nachází obrovské hnízdo orla bělohlavého, které je již deset let dějištěm populární show streamované na internetu. Pořad je živým přenosem EagleCam programu DNR Nongame Wildlife Program, kde byly zaznamenány životy orlích rodin – vzestupy a pády, dobré i špatné – a sledovány a posedlé lidmi po celém světě. Jen během hnízdní sezóny 2021–2022 měla EagleCam 341 828 diváků, z nichž někteří byli ve všech 50 státech a 127 zemích.

Kamera EagleCam se zapíná každý listopad a zůstává zapnutá až do srpna, kdy jsou vejce snášena, inkubována a líhnou se mláďata – to znamená, pokud se vejce vylíhnou a pokud to kuřata vydrží tak dlouho tváří v tvář mnoha hrozbám. Začalo to nápadem pracovníka DNR, který si všiml orlího hnízda poblíž kanceláře DNR a navrhl na něm nainstalovat bezpečnostní kameru a streamovat scénu přes živé video. Kamera byla připevněna na větev stromu asi 15,5 metrů od hnízda a byla spuštěna v lednu 2013. V průběhu let dvě dospělé orlí samice a řada samců vyprodukovali 22 vajec a 15 kuřat, která přežila a vylétla z hnízda. Strážkyní EagleCam je Lori Naumann, informační referentka DNR’s Nongame Wildlife Program. Vedla tým, který instaloval webovou kameru, a od té doby je projektovým manažerem. Mluvili jsme s Lori o jejích pozorováních v průběhu let.

Online přenos z hnízda:

Orel bělohlavý webkamera v Minnesotě

Když vám byl poprvé představen nápad na EagleCam, co jste si mysleli?

První věc, kterou jsme museli zjistit, je, jak tam dostaneme kameru, protože je 15 metrů ve vzduchu. Náhodou jsem měla na starosti i vydávání povolení elektrárenským společnostem k odstraňování hnízd orla, která byla na problematických nebo rizikových místech. Tyto druhy jsou chráněny, stejně jako jejich hnízda, a energetické společnosti musí přijít do DNR, aby získaly povolení k odstranění hnízda, když tam nejsou žádní ptáci. Zástupce společnosti Xcel Energy mi jednoho dne zavolal a řekl: „Pokud bychom vám mohli s něčím pomoci v projektu, zavolejte mi.“ Mluvil o náklaďáku. Pak jsem se spojil s IT pracovníky DNR a zajistili jsme kameru od společnosti, která zajišťuje zabezpečení kanceláří DNR. Nainstalovali to, když jsme dostali náklaďák s košem od Xcel Energy. Bylo to svým způsobem koordinované úsilí mezi námi všemi.

Jaký byl cíl s EagleCam?

Bylo to vzdělávat veřejnost o orlech a povzbudit zájem o divokou přírodu v Minnesotě a úsilí o ochranu. Vzhledem k tomu, že vedu propagaci daňového odpočtu z neherní přírody, mysleli jsme si, že zapojení lidí do EagleCam vytvoří příležitosti ke zdůraznění poslání a práce programu Nongame Wildlife Program. Nongame Wildlife se podílela na uzdravení orla bělohlavého. Pomohli jsme jiným státům s jejich populací orla bělohlavého tím, že jsme jim poskytli orlí mláďata, protože Minnesota měla zdravější populaci poté, co používání DDT přivedlo orly bělohlavé na pokraj vyhynutí. Mysleli jsme si, že webová kamera bude skvělou bránou, která lidem pomůže pochopit a rozpoznat ochranářskou práci, kterou náš program provádí.

Sledovanost postupem času rostla a nyní máte newsletter EagleCam a sledování na Facebooku. Byl to úspěch?

Zdaleka to překonalo naše cíle, zvláště během pandemie. K divákům po celém světě se dostal během prvních 48 hodin od vylíhnutí prvního mláděte během pandemie. Rozrostla se z toho, že o ní sotva kdo věděl, na publikum tohoto zpravodaje, které má téměř 36 000 sledujících na Facebooku. Máme učebny po celém světě, které sledují EagleCam. Téměř každý rok dostáváme dopisy ze základních škol. Školy pořádají soutěže o pojmenování kuřátek. EagleCam také přinesl poměrně dost příjmů pro program Nongame Wildlife Program, který je silně závislý na darech.

Co vidí diváci, když si je naladí?

Na začátku sezóny rodiče přinášejí klacky, aby bylo hnízdo obyvatelné. Dělají „nestorace“. Pak začnou námluvy, které je opravdu zajímavé sledovat, a začnou se pářit. Poté, co se páření zvedne a začne se dít častěji, jdeme na hlídku vajec. Kladou až tři vejce, obvykle s odstupem dvou dnů.

Když se mláďata vylíhnou, co jedí?

Orli jsou masožravci a kuřata jedí všechno maso. Nejprve jedí ryby a pak se kořist zvětší. Rodiče začnou přinášet věci jako veverky. Trhají jídlo na malé kousky, aby nakrmili kuřata. Krmení je minimálně každou hodinu, když jsou mláďata opravdu malá. Orlí mláďata jsou jedním z nejrychleji rostoucích zvířat na planetě, protože jedí všechny bílkoviny. Asi v červenci pak vyletí, ale v tu chvíli nevědí, jak sami lovit. Rodiče jim musí ukázat, jak přežít.

V roce 2014 někteří diváci naléhali na DNR, aby zachránili bojující mládě. Jaký byl výsledek?

Lidé se do těchto kuřat zamilují a antropomorfizují je. Toto kuřátko se trápilo a my jsme dopředu lidem řekli, že nebudeme zasahovat do přírody, že to, že máme v hnízdě kamery, neznamená, že budeme orlům překážet. Taková je příroda a my obvykle nezasáhneme, protože za prvé, jsou to bezpečnostní rizika pro lidi, kteří se tam dostanou, a za druhé, víme, že mláďata orla bělohlavého mají vysokou úmrtnost – 50 procent v prvním roce života. V tomto případě se spekulovalo o tom, že mládě mohlo být zachyceno do vlasce a že odstranění vlasce by mohlo mládě zachránit. Z toho důvodu jsme se rozhodli jít nahoru do hnízda, dostat mládě ven a přivést ho do Raptor Center.

Přežilo to mládě?

Nepřežilo. Raptor Center zjistilo, že na něj šlápl jeden z dospělých, když bylo pravděpodobně malé, a mělo vážnou zlomeninu křídla, která se nehodlala řádně zahojit, takže mládě by nemohlo v dospělosti létat. Raptor Center v takovém případě obvykle dělá eutanázii. Zveřejnila jsem, co se stalo, a veřejnost to dokonale přijala. Při jiném incidentu loni na jaře jedno z mláďat vytlačil z hnízda jeho sourozenec. Vzala jsem mládě a přivezla ho do Raptor Center a také bylo usmrceno. Domníváme se, že dospělý samec mohl uhynout na ptačí chřipku, takže dospělá samice se pokoušela odchovat tato dvě kuřata sama. Dělala, co mohla, aby přinesla dostatek jídla, a když existuje konkurence o takové zdroje, je pravděpodobnější siblicida, což je případ, kdy jeden sourozenec zabije druhého.

Je to stejná rodina, která se vrací do hnízda, nebo je vždy obsazeno novými orly bělohlavými?

Hnízdo je na místě, kde se celoročně vyskytuje mnoho žijících a migrujících orlů bělohlavých. Když existuje velmi žádané území, obvykle si ho samice vybere. Vybere si hnízdo a zůstane tam. A přijme nebo nepřijme partnera. Původní samice, asi před čtyřmi lety, byla vytlačena ze svého území. Další samice chtěla toto území a začala přebírat hnízdo a bojovaly. Odešla původní samice. Tato nová samice má od roku 2019 tři různé kamarády.

Lori Naumann a ornitolog Mark Martell připevňují mláděti kroužky na nohy. Fotografie:Deborah Rose.

Jaká vylepšení jste provedli na EagleCam od jeho začátku?

Kameru jsme jednou vyměnili a nyní má infračervené světlo, takže diváci mohou vidět aktivitu v hnízdě v noci. Nechybí ani externí mikrofon, takže lidé také slyší, co se děje. S infračervenou kamerou a lepším zvukem to někteří lidé sledují celou noc.

Jaká je budoucnost EagleCam?

Hnízdo je rok od roku větší a větší a těžší a těžší a větev udrží jen tolik váhy, kolik snese. Příroda se nakonec bude ubírat tímto způsobem také. Víme, že strom s hnízdem nakonec spadne. Zatím se zdá být v pořádku. Aktuální kameru ponecháme na místě. Máme novou kameru k instalaci do druhého hnízda, ale o místě zatím nebylo rozhodnuto.

Zdroj: .dnr.state.mn.us/mcvmagazine