Už to budou skoro dva týdny, co se ztratila nejoblíbenější orlí matriarcha Harriet na jihozápadní Floridě.
Harriet byla naposledy spatřena v hnízdě 2. února odpoledne kolem 14:35, když hlídala orlíky. Odletěla a pak se kolem 17:32 krátce vrátila, než odletěla směrem na západ a otočila se na sever v 17:36. Harriet se na večer domů nevrátila.

Harriet a M15

Pozemní pátrání bylo zatím neúspěšné a čím déle je pohřešována, tím je pravděpodobnější, že výsledek nebude dobrý pro ty, kteří sledují dění v hnízdě a jeho okolí u Bayshore Road v North Fort Myers na jihozápadní Floridě Eagle Cam. Prozatím bylo prohledáno 90 akrů dostupných v oblasti a 100 na farmě Pritchett.
Mezitím se M15 sám stará o orlíčky, kterým je nyní asi pět týdnů a jsou téměř v polovině, než vyletí z hnízda. Situace přivedla do oblasti všechny možné druhy orlů, aby se vydali na vlastní území, někdy se dokonce objevili u hnízdního stromu. Toto je interakce nová pro orlí kameru. Ginnie McSpadden, jedna ze zakladatelek Southwest Florida Eagle Cam, řekla, že neví, jak odpovědět na velkou otázku: Je možné, že se Harriet vrátí? To znamená, že doba, po kterou byla pryč, není dobrá. „Všechny známky naznačují, že se nevrátí a naše nová norma bude muset vidět, jak si M15 vede s udržením těchto orlů naživu,“ řekla McSpadden.
Zatím se to alespoň daří. M15 se snaží udržet mláďata naživu, protože se toho od Harriet hodně naučil, protože je mnohem mladší než jeho družka. „Jeho přirozený instinkt je tak silný. Příroda na mě tak zapůsobila a uchvátila, protože za daných okolností je úžasné vidět, jakou skvělou práci odvádí,“ dodala McSpadden. Orlíci mají docela rivalitu, E21 občas brutálně šikanuje E22, aby se podrobil. Vždy existuje určitá sourozenecká rivalita, zvláště v prvním týdnu. „Sourozenecká rivalita se zvýší, pokud se objeví další hlad. M15 se stal tátou roku, protože přináší tolik jídla a staví se mezi ně, aby měli stejné šance na jídlo,“ řekla McSpadden. „Jsem v úžasu.“ Musí toho tolik řešit.“

M15

Co se stane, si může každý domyslet. Zdá se, že šance nejsou ve prospěch dvou úspěšných letů mláďat s jedním rodičem, ale to nevíme. Vzhledem k tomu, že M15 musí lovit potravu, jsou orli často ponecháni sami na hnízdě. K hnízdu začali létat vetřelci, protože cítí zranitelnost od té doby, co je Harriet pryč, a už se snaží hnízdo převzít a jak se zdá, spojit se s M15. „Nevím, co se stane, ale bude to definitivní vzdělávací zkušenost nejen pro nás a naše diváky, ale i pro odborníky na orly a představitele divoké zvěře,“ řekla McSpadden. Je známo, že orli zabíjejí mláďata nebo je vyhazují z hnízda, když přebírají hnízdo. Pokud se tak stane, CROW bude v pohotovosti a zasáhne pro případ, že by se orli při pádu zranili.
Ať se v té době stane v hnízdě cokoli, McSpadden podotkla, že se doporučuje sledování na uvážení diváka, protože Eagle Cam přináší přírodu v její nejlepší a někdy i nejhorší podobě. Orli uhynuli a dokonce byli sežráni jako potrava. „Pokud to nezvládáte nebo je to příliš rozčilující, vypněte to a odejděte.
Harriet se začala objevovat v oblasti kolem roku 2003 se svým tehdejším kamarádem Ozziem. Přišli na farmu Pritchett v roce 2006, kde od té doby zůstala. M15 dorazil v roce 2015, kdy Ozzie zemřel. McSpadden věří, že Harriet je kolem 30 let, což je typická délka života orla. „Nikdy jsem si nepředstavovala, že tento den přijde, protože byla základem tohoto projektu a v našich životech tak dlouho, že tu nebude,“ řekla McSpadden.

Harriet a M15

Online přenos z hnízda:

Orlí hnízdo Harriet a M15 – webkamera

Videozáznamy:

Krásné společné krmení orlíčků E21 a E22 – Harriet a M15

Poslední záznam Harriet u hnízda

M15 přinesl velkou rybu a krmí orlíky

M15 přilétá s celým sumcem a E21 je první, kdo se krmí, zatímco E22 čeká u kolejí. Po několika minutách se E22 dostane k rybě a postaví se na ni a dosáhne až k M15, aby také uchopil kousky ryby.. Jde o klidné krmení, kdy obě E sedí vedle sebe a jedí.

M15 přilétá s rybou v pařátech a je sledován vetřelcem. M15 přistane na hnízdě a okamžitě chrání orlíky, když vetřelec přistane na větvi, M15 pokračuje s varovnými vokály, ale vetřelec nadále zůstává. Vetřelec po přistání pokorně skloní hlavu. M15 čeká asi 17 minut a nemyslí si, že vetřelec je hrozbou, tak začne krmit E21. Krmí E21 více než dvacet minut a nakonec se E22 dostane přes rybu. Pak vetřelec vletí do hnízda. Vetřelec pak jde na kraj hnízda a zpět do hnízda, kde začal jíst zbytky jídla, když se na něj M15 okamžitě vrhl a odstrčil ho z hnízda!!

Útok sovy na M – M15 je na větvi, když je vidět, jak z druhé strany ulice přilétá sova a míří na něj. Sova zasáhne M15 a srazí ho z větve a on přistane v hnízdě na pravém křídle E21.

M15 přilétá do hnízda s rybou a za ním letí vetřelec. M15 přistává a vetřelec se také pokusil přistát v hnízdě, ale nakonec přistál na horní větvi. M15 pokračoval ve varovných voláních svým chraplavým hlasem dalších několik minut, dokud vetřelec neodletěl. Poté je M15 schopen zahájit krmení. E21 varuje E22, aby se držel stranou, takže E22 byl submisivní a v tomto krátkém krmení nejedla. M15 pak letěl pro další rybu, kterou dostal E22.

13.2. pro M 15 to byl dnes velmi stresující den, když bojoval s několika vetřelci, a přesto byl schopen poskytnout tři ryby pro E. Když se den chýlil ke konci, byla na soušce viděna cizí samice, zatímco M15 byla na hnízdním stromě. Pak vetřelec vyletěl na nízkou větev na stromě hnízda. O několik minut později sova přiletěla a přistála na stejném místě na soušce a pozorovala hnízdní strom. Sova pak odletěla a zaměřila se na cizí samici a srazila ji z nízké větve. Vetřelec a sova letí doprava a M15 klesá dolů do hnízda, aby chránil E.

Cizí samice tráví noc na větvi hnízdního stromu

Zdroj: https://www.capecoralbreeze.com
Videozáznamy Lady Hawk Foto – Desiree Deliz’s Photography