Venku je stále ještě chladné počasí, ale zahradní sezóna právě začíná. Pokud si rádi sami pěstujete ze semínek sazeničky, pak je únor tím pravým měsícem, kdy je to potřeba udělat. Některé druhy rostlin mají dlouhou dobu klíčení a následný vývoj sazenic. Právě to je důvod, proč je únor nejvhodnější doba pro výsev prvních semínek pro předpěstování sazeniček.

Některé plodiny se sází už v lednu, například, bazalka, polníček, řeřicha a celer. Opravdový shon začíná až v únoru a březnu. Naplánujte si, co chcete letos pěstovat v truhlíku a na záhonech a v jakém množství. Důkladně proberte zásoby starých semen, semínka, která skladujete několik let vám většinou nevyklíčí. Kvalitní a čerstvé osivo je základ bohaté úrody.

Základem úspěchu je správný substrát

Pro výsev používejte vždy jen speciální substrát na výsev a množení. Substráty pro výsev jsou jemnou směsí rašeliny a písku, obsahuje nízké množství živin, čímž zajišťuje rovnoměrné klíčení semen, zakořeňování řízků a růst mladých rostlin po přepíchnutí. Nebo můžete použít rašelinové tablety tzv. jiffy. Rašelinové Jiffy jsou vyrobeny z přírodního materiálu, který po zvlhčení nabobtná. Tabletu Jiffy vložíte do misky nebo pařníku a zalijeme vodou. Během několika minut dojde k absorbování vody a nabobtnání tablet. Nyní můžeme přejít rovnou k výsevu. Rostlina se pak na záhon vysazuje přímo s tímto rozložitelným obalem. Někteří zahrádkáři používají pro výsev perlit nebo vermikulit, v tomto případě po vzejití semínek je nutné dodávat živiny tekutými hnojivy.
Nikdy nepoužívejte pro výsev hlínu ze zahrady, mohla by obsahovat zárodky houbových chorob, které jsou příčinou tzv. padání klíčních rostlin.