V brněnské zoo se narodil malý vačnatec kusu liščí, zoo tento druh nechová ještě ani rok.
Na Mniší horu dorazila loni 19. května nejprve samička Lily z Jihlavy, po ní 21. července sameček Gin Gin. Lily se narodila přímo v Jihlavě loni 2. ledna, Gin Gin pochází z Budapešti a na svět přišel 7. dubna 2018.
„Péče o mládě probíhá v naprosté pohodě. Malý sameček je v boudě se svou matkou a dokonce se o něj někdy stará i otec, což je výjimečné. Odchov tedy probíhá bez problémů,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.
Návštěvníci nové mládě v exotáriu ale nyní nemají možnost vidět, zoo je kvůli opatřením kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřená. K vidění je běžně asi 220 zvířat ve 400 druzích. Ročně brněnskou zoo navštíví přes 300.000 lidí.

Kusu liščí

Kusu liščí je jedním z původních obyvatel Austrálie a Tasmánie. Obvyklá barva tohoto vačnatce je hnědá v širokém spektru odstínů, ale může být i černá nebo vyloženě světle béžová. Je to noční živočich a všežravec. Živí se eukalyptovými listy, hmyzem, ptačími vejci a mláďaty, listím, výhonky, plody všeho druhu. Kusi liščí má úkryt v dutinách starých stromů, také v padlých kmenech, ve skalních rozsedlinách, v děrách, pod břehy potoků a pod střechami. Jedinci obou pohlaví chrání své vymezené teritorium kolem hnízda, ale samec žije se samici pouze krátkou dobu během doby rozmnožování.
Samici se rodí ročně obvykle jedno mládě, které se prvních 5 měsíců zdržuje především v matčině vaku a pak zůstává několik měsíců s matkou. Ve volné přírodě se dožívají sedmi let, v lidské péči to může být až dvojnásobek.

Zdroj: Zoo Brno,