… do macramé. Fascinuje mě už od dětství. Poprvé jsem se s ním setkala na květinových závěsných „síťkách“, které v té době znal snad každý. Pak přišel jejich útlum a jako by se po nich slehla zem. Ale už je to pár let, co výrobky tvořené technikou macramé opět získávají srdce nejednoho milovníka ručních prací.

Macramé neboli také v češtině drhání je starodávná textilní technika, kterou lidé používali již od 13. století k tvorbě nejrůznějších textilních výrobků. 
Techniku drhání lze prakticky využít při výrobě oděvů, opasků, kabelek, tašek, náramků, šperků i bytových doplňků (závěsy do dveří, závěsné síťky na květináče, tapisérie a mnohé další). Její podstatou je „uzlování“, při kterém se ze šňůry splétají uzly. Uzly se mohou doplnit i o další prvky, často to bývají korálky. 
V Česku je drhání nejvíce spojeno se 70. a 80. léty, kdy si lidé doma z různých provázků vyráběli rozličné bytové dekorace. 
Macramé je úžasné v tom, že se v něm vyžijí jak úplní začátečníci, tak naprostí borci, stačí si najít ten správný výrobek pro vlastní úroveň.
Sama několik drhaných výrobků doma mám (opasek, náramek na ruku), ale nejsou bohužel vlastnoručně vyrobené. O jeden vlastní kousek jsem se pokoušela asi před patnácti lety (a stále od té doby se mnou cestuje rozpracovaný po všech mých působištích :-)), ale neměla jsem v té době dost trpělivosti věc dotáhnout do konce. 
Myslím však, že jsem již i v této oblasti postupem času „dozrála“ a chtěla bych znovu pokusit štěstí 🙂 Doma už mám balíček s nakoupeným materiálem a prvním výrobkem by měl být květinový závěs, od kterého se má láska k macramé vlastně datuje. Tak teď jen vybrat ten správný „vzor“ a pustit se do práce.
A třeba v tom nezůstanu sama a vyzkouší to i někdo z vás .-) Třeba vás přiložená koláž inspiruje k akci stejně jako mě 🙂 Pokud už máte někdo z vás s touto technikou zkušenost, budu moc ráda, když se v komentářích ozvete a přidáte třeba pár rad úplným začátečníkům.
Krásný den
A.