Díky vývoji v oblasti mobilních technologií výrobci mobilních telefonů chrlí na trh stále novějšími modely. Široký trh vám nabízí nespočet možností, jaký telefon zvolit. Nároky uživatelů se za poslední roky zvýšily. K nákupu telefonu dnes přistupujeme jinak než před několika lety. Zaměřujeme se na technologické novinky, výkon, design. Kritéria pro výběr telefonu jsou u každého jiné. Někomu záleží na výkonu kvůli hrám nebo náročným aplikacím. Kdo rád fotí upřednostňuje zařízení s kvalitním fotoaparátem. Vyberte si takový, který bude vyhovovat právě vám.

Jak vybrat mobil? Několik tipů pro výběr

Mobilní telefon je zařízení, které nás provází každodenním životem. Používáme ho v práci, nebo doma pro hledání či sdílení informací, chatování s přáteli, hraní her, fotografování, nebo jako náhradu GPS navigace. Vývojáři přicházejí stále s něčím novým, zvláště ve třídě chytrých telefonů je výběr ohromný a pro někoho je těžké se v nabídce orientovat. Na co byste se při nákupu měli zaměřit?
Před výběrem telefonu je dobré si ujasnit, k jakým účelům ho plánujete nejčastěji používat. K dostání jsou jak levné klasické mobily, tak chytré telefony mnoha cenových kategorií.

Tlačítkové telefony

Pokud chcete telefon hlavně na volání a psaní SMS, postačí vám obyčejný mobil za pár stokorun. Mají základní funkce, maximálně doplněné o MP3 přehrávač a jednoduchý fotoaparát, a v řadě případů i přístupem k internetu, na malých obrazovkách ale prohlížení stránek není příliš pohodlné. V současné nabídce tlačítkových telefonů pak najdeme i speciální přístroje pro seniory. Jedná se o mobily s velkými tlačítky, intuitivním ovládáním a dobře čitelným displejem.

Chytré telefony

Na chytrý telefon neboli smartphone narazíte u obchodníků nejčastěji. V dnešní době ho používá 95% populace. Tím hlavním, čím se odlišují od starších typů, je velký dotykový displej, skrze které se ovládají. Tlačítka mají po stranách obsluhují fotoaparát nebo hlasitost. Umožňují brouzdat po internetu, vyřizovat e-maily, fotografovat a natáčet videa, poslouchat hudbu nebo navigovat pomocí GPS. Můžete do nich stahovat různé aplikace, které jejich schopnosti dále rozšiřují. Ceny smartphonů se výrazně liší, nejlevnější seženete za pár tisícikorun, luxusní iPhone však může vyjít i na více než dvacet tisíc korun.

Operační systém

Operačních systémů byla v minulosti celá řada. Dnes na trhu převládají dva dominantní systémy, Android (Google) a iOS (Apple). Podobný Androidu je operační systém Samsung Bada společnosti Samsung, který ještě není velmi rozšířený. Pokud chcete sdílet fotografie či videa vybírejte si operační systém kompatibilní s vaším počítačem či notebookem.

Android

Nejčastěji se u chytrých mobilů setkáte s Androidem, vyvíjí jej americká společnost Google, je k dispozici mnoha výrobcům mobilních telefonů, např. Lenovo, Samsung, Huawei, ale i méně známým značkám. Android jako nejrozšířenější systém nabízí největší kompatibilitu s mobilními aplikacemi, ty můžete stahovat přímo z oficiální Google Play, ale i z jiných alternativních zdrojů. V takovém případě je ale na místě obezřetnost, mohlo by totiž hrozit, že software bude napadený virem a stažením jiné aplikace než od společnosti Google, ztratíte záruku na operační systém.

Apple iOS

Operační systém iOS je využíván pro mobilní zařízení vyráběné americkou firmou Apple. Vyvíjí jej pouze pro své mobilní telefony iPhone. Jedná se o velmi intuitivní a snadno ovladatelný systém, jehož velkou devizou je mimořádná nabídka aplikací a her. Systém je maximálně plynulý a aplikace jsou perfektně vyladěné. Společnost disponuje vlastním internetovým obchodem s aplikacemi AppStore. Aplikace, hry a hudbu nelze v případě iPhonů získávat žádným jiným způsobem. Rozhraní tohoto operačního systému je snadno zvládnutelné. V iPhone se nachází tlačítko Domů, které umožňuje spuštění, zálohování nebo zavření aplikací a kontrolu jejich stavu. Telefon můžete ovládat pomocí hlasově řízeného asistenta Siri. K nevýhodám patří například vyšší cena, menší flexibilita, chybějící podpory paměťových karet nebo nutnosti nahrávat multimédia z počítače přes speciální software.

Windows

Některé telefony využívají mobilní verzi operačního systému Windows společnosti Microsoft. Telefony s tímto operačním systémem nabízejí řadu funkcí, které jsou totožné s těmi v počítačích. Nabízí různé aplikace, které najdete v obchodě Windows Marketplace. Tento operační systém je kompatibilní s řadou osvědčených aplikací, mezi které patří například oblíbený kancelářský balík Microsoft Office.

Displej

Pro pohodlné používání telefonu je důležitá velikost a typ displeje. Větší displeje nad 5,5 palců nabízí lepší zážitek při sledování obrazu. Menší displej kolem 4,5 palce naopak indikuje menší telefon, který se lépe ovládá a snadno jej vložíte do kapsy. Displeje s rozměry 6″ nejsou výjimkou. Pokud chcete často surfovat, sledovat videa nebo číst elektronické knihy, zvažte modely s úhlopříčkou větší než 5,5 palců.

Velikosti displejů podle uživatelského rozhraní

4″ až 4,4″ – vhodné pro ovládání v jedné ruce. Velmi kompaktní rozměry. Nevýhodou jsou však činnosti jako psaní či surfování na internetu.
4,5″ až 4,9″ – opět perfektně padnou do ruky. Dnes je však již výrobci téměř nenabízejí.
5″ až 5,4″ – nejoblíbenější velikost displejů, pohodlné používání a zároveň kompaktní rozměry.
5,5″ až 5,9″ – velmi často vyhledávaná kategorie displejů. Velmi dobře se ovládá a zároveň jeho rozměry jsou ještě kompaktní.
6″ a více – hranice mezi smartphonem a tabletem začíná někde na tomto čísle. Na velkém displeji se sice pracuje pohodlně a rychle, ale je nepraktický.

Technologie displeje a rozlišení

Kvalitní obraz rozhoduje nejen při výběru televizoru, na který se díváme přibližně 3 hodiny denně, ale také u mobilních telefonů. Do mobilního telefonu se denně díváme 5 hodin i více. Rozlišení a jeho čitelnost mají důležitou roli. Na trhu jsou k dispozici zařízení s displeji nejrůznějších technologií.
OLED – nejinovativnější technologie využívána při výrobě mobilních displejů. nevyužívají podsvícení, protože jednotlivé body svítí samy o sobě. Využívá se tzv. organických diod. Vynikají výrazným podsvícením, dobrou čitelností, věrnějším zobrazením barev. Tyto displeje mají ještě své podkategorie AMOLED a P-OLED. Životnost je o něco nižší než v případě LCD displejů.
AMOLED – odlišujese technologií zobrazení černé barvy. Díky vykreslování černé vytváří nejlepší kontrasty. Tento druh zobrazení rovněž šetří výdrž baterie.
P-OLED – jedná se o pasivní matrici displeje, která vykresluje barvy pomaleji. Využívá se při menších úhlopříčkách nebo při smarthodinkách.
LCD – LCD je technologie využívající podsvícení. obraz, který na displeji vidíte, je tvořen pouze modifikovaným bílým světlem. Celá plocha displeje je rovnoměrně podsvícená. Jejich technologické zpracování je mnohem jednodušší a využívá jej množství výrobců. Mají 2 podkategorie – IPS a TN.
IPS – jedná se o již celkem pokročilou technologii s nízkou spotřebou, dobrým podáním barev a bezchybnými pozorovacími úhly. Jde o kategorii, která se najde ve střední i vyšší třídě mobilních telefonů. Mají dlouhou životnost, zato horší zobrazení černé. Využívají podsvícení, takže je těžké kvalitní černé barvy dosáhnout. Při sledování obrazovky pod úhlem se barvy mění téměř neznatelně, což dělá IPS displeje velmi univerzálními. Silnou vlastností IPS je též relativně dobrá čitelnost na slunci.
TN – stará technologie LCD displejů, která má vysoký jas. Výhodou je velmi nízká výrobní cena a minimální odezva. Nevýhodou je naopak vyšší spotřeba oproti IPS, nižší kvalita barev, a podstatně horší pozorovací úhly. Dnes se již téměř nevyužívá.

Rozlišení

Důležité je také rozlišení displeje, kolik barevných bodů/pixelů má displej po hranách vypovídá o kvalitě obrazu. Každý bod tvoří část obrazu, nejlepší zobrazení mají nejvyšší čísla. Pokud bude pixelů málo, uvidíte rozkostkovaný obraz, naopak pokud bude pixelů moc lidské oko to nezaznamená, takže si zaplatíte za něco, co ani neuvidíte. Starší tlačítkové telefony měli rozlišení 240 x 360 pixelů, pro malý displej to bylo dostačující. U dnešních smartphonů se rozlišení pohybuje v různých hodnotách. Kvalita by měla začínat na rozlišení 1920 x 1080 px. Rozlišení displeje 2340 x 1080 px, 2688 x 1242 px nebo dokonce 3200 x 1440 px vám nabídne úplně jinou jemnost obrazu.
Také hustota pixelů je důležitá pro kvalitu obrazu. Jemnost displeje se udává hodnotou PPI, pixels per inch, česky počet pixelů na palec. Vyšší číslo znamená jemnější displej, tedy hůře viditelné jednotlivé body. Za dobrou hodnotu lze považovat 350 PPI a více, kde jsou body téměř nerozeznatelné a obraz je jemný.

Jas a svítivost

Pro zachování dobrého zraku byste neměli podceňovat i tento parametr. Vyplatí, pokud lze s jasem manipulovat tak, aby byl v noci k očím šetrný a zároveň, aby byl displej čitelný na jasném slunci. Pokud telefon umí filtrovat modré světlo, tak je to taktéž výhoda. Minimální hodnota by měla být 1 cd/m2, maximální více než 500 cd/m2, nejlepší telefony mají až 700 cd/m2.

Fotoaparát

Fotoaparát je běžnou výbavou nejen chytrých telefonů. Většina modelů je osazena předním fotoaparátem, který má obvykle rozlišení kolem 5 až 12 Mpx. a je vhodným pro pořizování autoportrétů. U dražších telefonů se můžete setkat s duálními či trojitými fotoaparáty. Při výběru se neřiďte čistě počtem megapixelů fotoaparátu, neboť kvalitu fotografií ovlivňují i jiné faktory. Neplatí že čím více megapixelů, tím lepší fotoaparát. To, že má zadní fotoaparát 20 Mpx neznamená, že dělá lepší fotky než fotoaparát s 8Mpx. Důležitým parametrem je naopak světelnost, zapisuje se ve formátu f/číslo, která udává, jak moc se dokáže otevřít clona fotoaparátu, a tím i kolik světla dopadne na snímač. Čím je číslo menší, tím jsou rozostření a světelnost lepší. Zadní fotoaparát má vyšší výkon, umožňuje lepší zapracování čočky do těla telefonu. Většinou se jedná o fotoaparáty o 8, 12 či 16 Mpx. Vyjimkou nejsou ani fotoaparáty s 23 Mpx.

Výkon

Výkonný procesor znamená větší rychlost a plynulejší reakce telefonu. Pokud používáte náročnější aplikace, sledujete videa nebo na telefonu hrajete hry výkon nepodceňujte. U dražších smartphonů jsou procesory s taktem přes 2 GHz běžné. K dostání jsou mobily s procesory i se čtyřmi nebo dokonce osmi jádry. Většinou platí, že čím více jader, tím lépe, systém je tak výkonnější a funguje plynuleji.

Velikost paměti

U mobilních telefonů, stejně jako u další elektroniky, je rozhodující velikost paměti. Opět platí latí čím více, tím lépe, zvláště pokud budete hodně fotit, natáčet či sledovat videa a hrát hry. Vybírejte telefon s co nejvyšší kapacitou paměti – uživatelskou i RAM. Například u telefonu s deklarovaným 64 GB úložištěm běžně budete mít k dispozici zhruba 50-55 GB, zbylou část si vezme systém, předinstalované aplikace a doplňkové funkce. RAM se dnes u lepších smartphonů pohybuje kolem 4 GB, u těch levnějších kolem 2 GB. Ty nejlepší mobily mají až 6 GB nebo 8 GB.
Uživatelská paměť – vnitřní úložiště telefonu, je objem dat, které si můžete uložit do svého telefonu. Část zabírají aplikace, zbytek je volný pro fotky, hry a videa. Velikost úložiště je většinou 16, 32 nebo 64 GB.
Smartphony často nabízejí možnost rozšíření o paměťové SD karty. Karty s kapacitou 32, 64 nebo 128 GB jsou dnes běžné. Paměťové karty typu microSD se v současnosti vyrábí až o velikosti 512 GB. Ne všechny smartphony však takto velké paměťové karty podporují, a je proto dobré ověřit si maximální podporovanou kapacitu.

Baterie

Výdrž baterie hraje při výběru telefonu důležitou roli. Výdrž baterie se udává v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyšší číslo, tím větší kapacita. Výdrž baterie nezávisí pouze na kapacitě baterie, ale také např. na velikosti displeje či výkonu. Standardní kapacita baterie, která zajistí jednodenní výdrž, je přibližně 4 500 mAh. S vyšší kapacitou se prodlužuje doba nabíjení, avšak i výdrž telefonu. Některé chytré telefony dnes podporují funkci rychlonabíjení i bezdrátového nabíjení.

Konektivita

Důležitá je u telefonu také jeho konektivita, tedy to se dokáže smartphone přizpůsobit a adaptovat k jiným zařízením či funkcím. Standardem by měly být funkce Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC.
Při konektivitě nezapomínejte na univerzálnost. Mnoho telefonů v současnosti nabízí podporu dvou SIM karet. Dvě SIM karty umožňují využívat služby dvou operátorů najednou. S tím souvisí i poskytování internetové sítě a možností připojení 3G, 4G nebo LTE síti k telefonu.
Dále s konektivitou souvisí připojitelnost. Na připojení sluchátek budete potřebovat 3,5 jack a pro nabíjení by nemělo chybět mini nebo micro USB. V dnešní době je populární typ USB C, který nabije mobil během hodiny.

Odolnost

Některé telefony nabízejí odolnost garantovanou certifikaci IP, což je míra ochrany proti prachu a vodě, vyjadřuje se kódem ve tvaru IPxx. První číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí pevných látek, například prachu. Druhé číslo označuje odolnost proti vodě na stupnici od 1 do 8. Odolné smartphony s ochranou IP68 odolají prachu, vodě (do 1,5 metru) i mechanickým nárazům. Outdoorové telefony bývají odolné nejen proti prachu a vodě, ale také nárazu. Mají obvykle robustní pogumovanou konstrukci, jež absorbuje nárazy, a kvalitní krycí sklo na displeji. Běžnému uživateli použití postačí odolnost displeje proti prasknutí a odolnost proti dešti. Je dobré telefon opatřit ochranným sklem a obalem.

Cena

Zcela jistě vaše rozhodování při koupi telefonu ovlivní i cena. V každé kategorii se dá vybrat telefon, který splní vaše očekávání. Tlačítkové mobilní telefony tak rychle nestárnou a bývají levnější. U smartphonů jsou drahé především novinky, ale rychle stárnou a jejich cena se snižuje. Nejlevnější dotykové telefony pořídíte už do 5 000 Kč, displej u takových telefonů telefonů je nejčastěji typu IPS. Smartphony od 5 000 Kč výše mají už vyšší výkon, ale nevynikají tak kvalitou. Střední kategorií jsou smartphony od 7 000 do 12 500 Kč, ve větší míře se vyskytují s OLED displejem a kvalitnějším fotoaparátem. V kategorii od 20 000 Kč a výše naleznete telefony s nejvyšším výkonem, prémiovým designem a často také delší SW podporou.
Při výběru telefonu se zaměřte na osvědčené výrobce Samsung, Apple, Lenovo či Huawei

Oblíbené mobilní telefony:

Xiaomi Redmi Note 9 4GB/128GB

Apple iPhone 11 64GB

Apple iPhone SE (2020) 64GB

Samsung Galaxy A52 A525F 6GB/128GB

Apple iPhone 12 Pro 128GB

Nejlepší telefony

Apple iPhone SE (2020) 64GB

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB

Nejlepší smartphony do 10 000 Kč

Xiaomi Redmi 9C NFC 3GB/64GB

Samsung Galaxy M31s M317F 6GB/128GB Dual Sim

Nejlepší fotomobily

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/128GB

Apple iPhone 11 Pro 64GB

Článek Žebříček nejlepších mobilů pro rok 2021 se nejdříve objevil na České návody.