Když se podívám z okna, tak už jsou všude kolem téměř holé stromy. A mám pocit, že široko daleko jsme zase jediná zahrada, na které zůstane jejich listí až do jara na zemi. 

Za svou krátkou zahradnickou éru jsem si všimla jedné věci.

Že jsou zahradníci, kteří stříhají trávník div ne nůžkami (a v létě ho kropí, aby pěkně rostl, ale on je ještě sušší než ten náš, protože anglický trávník na naše vyprahlá léta jaksi není dělanej), vytrhávají každý náznak plevelu a krotí jakkoliv bující vegetaci. A samozřejmě hrabou listí. Furt, protože on na podzim fouká vítr a listí pořád shazuje :).

Na druhé straně jsme my a nám podobní, kteří k zahradě přistupují v duchu žij a nech žít. Trávník sekáme třikrát (dobře, čtyřikrát) do sezóny. A on je, světe div se, docela pěknej. Plevel nám někdy přerůstá přes hlavu, ale nehroutíme se z toho a vytrháme ho až ve chvíli, kdy už vážně ohrožuje život okolních rostlin. A hrábě jsou u nás na hrabání sena a urovnávání záhonů. Listí viděly jen z dálky.

A protože každej lenoch si potřebuje najít pro svou lenost opodstatnění, tady jsou podle mě naprosto jasný a nevyvratitelný důvody, proč by se listí hrabat nemělo.

  1. Chrání zem před zimou, holomrazy a výkyvy počasí. I když to teď tak nevypadá, jeden nikdy neví, jestli v únoru nebudou extrémní teploty pod nulou (nic bych proti tomu neměla).
  2. Na zemi se pomalu rozkládá a dodává tak půdě i rostlinám živiny. Během pár měsíců se promění v super kompost, takže ušetříme námahu a peníze za kupovaná hnojiva a můžeme se bít v prsa, jak se chováme bio eko :).
  3. Při tlení zadržuje vlkhost, takže se postará o vláhu. Potřebuje tohle při aktuálním suchu rozvádět?
  4. Je super jako ochrana pro trvalky nebo stromy. Jestli by vám způsobilo listí na místě, kam spadlo, psychickou újmu, část ho nakupte kolem stromů. Bude to fajn ochránce na zimu a jarní životabudič.
  5. V zimě poskytuje úkryt živočichům. Od hmyzu, nad kterým se zhnuseně zašklebíte, ale pro zahradu je nepostradatelný, až po slepýše nebo ježky. A ty si na pozemku sakra držte, jestli se tam někdy mihnou. Jo a možná by vás taky mohlo přesvědčit, že v listí s radostí přezimují berušky, co vás příští rok účinně zbaví mšic ;).

Co vy, necháváte listí spadnout na zem a ležet nebo se můžete uhrabat k smrti a tajně pokukujete po fukaru na listí?

 

The post 5 důvodů, proč nehrabat listí appeared first on PetraZahradnici.cz.