Sladké obědy si nedopřáváme moc často, ale dnes jsme po něm zatoužili. Milujeme hlavně ovocné knedlíky, a i když ještě není léto a dostatek čerstvé ovoce, pustili jsme se do nich. Většinou je připravuju z osvědčeného jednoduchého kynutého těsta, které obsahuje jen základní suroviny (mouku, vejce, mléko a droždí). Místo ve vodě je dělám na páře, jsou pak totiž mnohem nadýchanější. A jako třešnička na dortu jsou přelité máslem, posypané strouhaným tvarohem a přelité borůvkovou smetanovou omáčkou. Prostě skvělý chuťový zážitek.
 
BORŮVKOVÉ KYNUTÉ KNEDLÍKY S BORŮVKOVOU OMÁČKOU
Ingredience (10 ks) Knedlíky 21 g droždí (1/2 kostky) 200 ml mléka 2 lžíce cukru 500 g hrubé mouky 1 vejce špetka soli 0,5 l borůvek 200 g másla 1 balení tvarohu na strouhání moučkový cukr na posypání Borůvková smetanová omáčka 1 lžíce másla 250 g borůvek 3 lžíce cukru 3 lžičky vanilkového pudinku 200 ml smetany 2 lžíce mléka špetka skořice Postup
Nejprve si připravíme knedlíky.
Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme špetku cukru a necháme vzejít kvásek. V míse smícháme mouku, vejce a kvásek. Vzniklé těsto přendáme do čisté mísy, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout na teplém místě cca 30 minut. Jakmile těsto vykyne, rozdělíme jej na 10 ks a z nich vytvoříme větší placičky. Umístíme je na tác a pod utěrkou je necháme ještě 10 minut kynout.
Na každou placičku dáme borůvky, konce těsta spojíme k sobě a dobře přitlačíme, vytvarujeme knedlíky. Poté je ještě necháme nakynout pod utěrkou 15 – 20 minut.
Do většího hrnce dáme vodu a parní sítko, zahřejeme. Na parní sítko, pod kterým vře voda, rozložíme utěrku, na ni uložíme knedlíky a přiklopíme. Vaříme je 15 - 20 minut – knedlíky ještě nabydou. Po vyjmutí je ihned propíchneme nožem nebo vidličkou, aby unikla pára a knedlíky se nesrazily.
Na omáčku si rozpustíme na pánvi máslo, přidáme borůvky, cukr, skořici a mléko a krátce povaříme. Ve smetaně rozmícháme vanilkový pudink, přidáme k borůvkové směsi a povaříme do zhoustnutí.
Pro podávání knedlíky pocukrujeme, přelijeme rozpuštěným máslem, posypeme nastrouhaným tvarohem a nakonec přelijeme borůvkovou omáčkou.