Vážení, tak tohle bude už vážně poslední článek o Norsku (ale jen prozatím!). Vím, těch článků bylo hodně, nicméně tento “loučící” se samou nedočkavostí klepal ve složce “koncepty” už pěkně dlouho a bylo by mi líto ho nepublikovat.
Tak to naše Norsko 2017 teda pojďme hezky uzavřít 🙂
A jak jinak ukončit cestovatelskou sérii článků, než malou rekapitulací a naťuknutím plánu, co v Norsku rozhodně chceme vidět příště. A že toho není málo! A já si jsem stoprocentně jistá, že to příště BUDE a snad tedy CO NEJDŘÍV!

Za ten jediný týden jsme toho viděli a zažili až až. Pořád to ale byl jen zlomek toho, co se v Norsku vidět a zažít dá! Popravdě, naše plány před odjezdem byly vysloveně naivní a já se tomu ještě teď trošku směju 😀 Respektive, oba se smějeme. Chcete vidět, jak vypadal náš itinerář? No, schválně se mrkněte…

 

Preikestolen
Kjerag
Vodopád Hallandsfoss
Vyhlídka Ravnejuv
Národní park Hardangervida
Vrchol Harteigen
Trolltunga, Odda
Ledovec Folgefonna
Tohle se totiž za týden prostě stihnout NEDÁ!
Už v letadle, někde vysoko nad norským jižním pobřežím, nám docvaklo, jak moc jsme se sekli. Norsko je extrémně členité a kvůli fjordům se po něm cestuje poměrně složitě. Nedá se jinak, než prostřídat trajekty se stopem, nebo s předraženými autobusy. Cestování tímto stylem trvá relativně dlouho a – co si budeme povídat – na ty trajekty občas není úplně stoprocentní spoleh. A co víc, špatně jsme odhadli ty jednotlivé vzdálenosti. Ale aspoň máme plán na příště…a ještě další příště… 🙂

Kromě věcí z tohoto seznamu bych ještě rozhodně ráda viděla Lofoty, město Tromsø, a taky samozřejmě Oslo a Bergen. A mým obrovitánským snem, je vidět polární záři… (Páni, to by bylo! O:-)

Taky jsme se oba shodli, že příště pojedeme určitě autem…  A v tom případě by bylo ideální jet ve čtyřech lidech a podělit se o cenu za benzín a půjčení. Je to rozhodně nejlepší varianta. A jako bonus, cestou se můžete na den zastavit v Dánsku. (A to chceš, žejo!)

Jak já se už těším!

Pokud máte nějaké zajímavé tipy (ohledně čehokoliv!), budu moc ráda, když mi dáte vědět!

A tady konečná rekapitulace toho, o čem všem jsem psala. Je neuvěřitelný, že je těch článků dohromady třináct! Ani jsem nečekala, že se tento deník potáhne takovou dobu. Ono to ale vážně jinak nešlo. Těch fotek, dojmů a zážitků bylo zkrátka MOC!

Miluju tuhle fotku s duhou 🙂

 

NORSKÝ DOBRODRŮŽO 2017 – REKAPITULACE:
Tak třeba jsem psala o tom, jak jsme se rozhodovali, zda jet, nebo nejet a hlavně JAK JET? Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Celý týden pod stanem a bágly na zádech. TADY a TADY.

Plánujete taky vyrazit na trek a pod stan do Norska, nebo kamkoliv jinam na sever? TADY se dočtete, jak se sbalit a na co si dát bacha. Relevantní je to samozřejmě pro léto a taky pro jih Norska. Na Lofoty by to zas vypadalo jinak 🙂
Naše treky po horách – Preikestolen a Kjeragbolten : TADYTADY a TADY
Vikingská vesnička Forsand, tam se mi líbilo obzvlášť! TADY.
Jak vypadá Preikestolen z trajektu? A jak to vypadá, když plujete fjordem k přístavu? TADY.
Lysebotn. Pohádkový místo plný norské přírodní pohody, která je nádherná a ponurá zároveň. A taky jsme chytali ryby a viděli tuleně! TADY.
Nedělní procházka na Sverd i fjell. KLIK.
Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení! Aneb co se naučit od Norů, kteří milují, když jim ledovej vichr ošlehá tváře! KLIK!

Procházka Stavangerem. Centrum, přístav a naše poslední cesta trajektem. KLIK.
Starý Stavanger. Čtvrť bílých dřevostaveb z 18. století, lucerničky a náš poslední norský západ slunce (Jak by řekl Marťas, “záchvat sumce” 😀 ). KLIK.
Tak! A to je všechno! Musím říct, že jsem ohromě ráda, že jsem se nakonec na všechny pochybnosti a obavy z vysoka vyprdla, nenutila Martina do žádnýho airbnb a jela na tvrďáka na celej týden pod stan. PROTOŽE!! – 

Od teďka už budu cestovat jedině takhle! Je to totiž boží 🙂
Takk, Norge! Vi gleder oss til neste gang!

P.S. Blog má nový název i doménu! Velký “DĚKUJU” patří Terce Salte, která mě do toho popostrčila. Měla pravdu. Ten název se nedal zapamatovat a byl dlouhej jak týden do výplaty.
Asi hodinu a půl jsem strávila inenzivním brainstormingem. I Martin se zapojil. Padaly i nápady jako “Bachorkyjednecacorky.com” … (Zoufalá situace, zoufalé činy. Znáte to.)  Nakonec mě trklo naprosto obyčejný a jednoduchý Written by Tereza.com a hotovka! A mám z toho ohromnou radost!
Hlavně taky proto, že jsem strávila hodiny a hodiny nad převodem blogu na doménu com. No, nejsem žádnej ajťák a tohle je pro mě velká záhada. Nakonec jsem musela poprosit o pomoc přímo technickou podporu daného hostingu, jinak bych to nezvládla. Děkuju!
 
Tak snad se vám zde bude líbit 🙂
 
Mějte parádní víkend!
 
 
Written by:
Tereza