V minulém příspěvku jsem psala o blogové výměně. Dneska Vám blíže ukážu záložku do knihy (přesněji řečeno návod, jak si ji vyrobit), kterou jsem vymyslela pro Marcelu.
V tom, že jedním z dárků bude právě záložka, jsem měla jasno celkem od začátku, z Marcelina blogu  Všednodennosti… jsem totiž vytušila, že hodně a ráda čte. Co mi ale trvalo docela dlouho, byla forma. Chtěla jsem něco jednoduchého, s mým specifickým rukopisem. Nakonec jsem se rozhodla, že ji udělám koženou. Kůže je trvanlivá, nadčasová a já ji prostě miluju! Takže jsem pár večerů přemýšlela a pak vyšvihla toto:
Jde o celkem jednoduchou záležitost: kožený pásek tloušťky 1mm, cca 3cm široký a cca 50cm dlouhý – záložka je totiž určena na nejběžnější typ beletrie, tedy formát A5. Rozměr si samozřejmě přizpůsobte podle svého formátu knihy a podle toho, jak se vám to vizuálně líbí. Já si bohužel přesný rozměr před odesláním dárku nezměřila, takže tyto uvedené míry berte, prosím, orientačně.
Takto vypadá hotová záložka po roztažení
Konec pásku jsem tedy přeložila, procvaknula dírkovačkou – na jedné straně jsou dvě dírky a všitý knoflík, na druhé straně tři dírky. Do překladu jsem vložila kulatou gumičku (oba konce sešité k sobě, je potřeba hodněkrát prošít, i když to jde hůř), kterou jsem ještě pojistila lepidlem a následně kůži ručně prošila tam a zpátky, tedy jakoby do tvaru ležaté osmičky. Nit jsem ukončila tak, že jsem šila dvojitě, poté ji rozstřihla a jeden její konec protáhla skrz tu ležatou osmičku a pak oba uvnitř zauzlila, takže zvenku není nic vidět. Na straně s knoflíkem to bylo podobné. Zvolila jsem přírodní dřevěný knoflík a černou gumičku a nit.
Detail přeložení a přešití
Záložka pak funguje tak, že celou knihu ‚obejme‘ – díky gumičce je velikost regulovatelná, takže se přizpůsobí počtu stran.
Zpočátku se konce pásku skoro dotýkají…
Když už máte hodně „učteno“, gumička se jednoduše natáhne
Kůže je zpočátku trošku toporná, ale dá se vytvarovat, po chvilce si na nový tvar zvykne a předpokládám, že až se trochu ‚ochodí‘, měla by být příjemně poddajná. Nakonec ještě malá vychytávka: doprostřed pásku jsem vycvaknula dírku. Posunováním záložky kolem knihy si dírkou můžete označit, ve kterém místě na stránce jste minule skončili se čtením.
Dírka pro označení dočteného místa; páskou lze posunovat kolem knihy
No a to je celé. Kdyby se vám nápad líbil, můžete si záložku vyrobit, není to bůhvíjak časově náročné (na náročné projekty už teď s dítětem moc nehraju!). Doufám, že se Marcele bude líbit a hlavně že bude dobře a dlouho sloužit! 🙂