Když šel Honza do světa, máma mu s sebou nabalila ranec buchet. Vždycky když jsem byla přes noc u babičky, ráno jsem si v posteli mohla číst pohádky a ty o Honzovi, co ve světě štěstí našel, jsem měla nejraději. Babička mi k tomu udělala horký čaj a buchtu nebo chleba se sýrem, on totiž s sebou Honza často nafasoval i pecen chleba a skývu sýra, a já si připadala, že jsem tam v té pohádce vlastně s ním. S mámou jsme buchty párkrát pekly, s tvarohem a rozinkama, s povidlama nebo s mákem, ty jsem měla nejradši. Byly dobrý, ale nebylo to úplně ono, plynová trouba pekla dost nerovnoměrně a buchty byly vždycky z zespoda přepečený. Pak jsem je dlouho nezkoušela, občas si jednu koupila na farmářských trzích a snila o těch domácích. V prosinci na ně konečně došlo, ale ještě tomu něco chybělo, buchet jsem udělala 24, takže jich sice bylo moc, ale zbytečně malý, a vykoupala je před pečením v sádle, a to mi tam pak v chuti nesedělo, i ta celá kostka droždí v nich byla dost znát. Tak jsem se do nich v pátek pustila znova a konečně to bylo ono, těsto po vykynutí jak peřinka, upečené buchty zlaté, voňavé máslem a velké jako dlaň. Prostě Honzovy buchty. Moje srdcovka. 

Ingredience

250 ml mléka, vlažného
20 g droždí
500 g polohrubé mouky + 1 lžíce na kvásek
40 g cukru + 1 lžíce na kvásek
1 vanilkový cukr
špetka soli
1 vejce
1 žloutek
kůra z 1/2 citronu, jemně nastrouhaná
100 g másla, rozpuštěného a lehce zchladlého

400 g švestkových povidel
100 g másla, rozpuštěného – na potření buchet před pečením
20-30 g másla, rozpuštěného – na potření buchet po upečení

Postup

Nejdříve si připravíme kvásek. Do menší mísy nalijeme 50 ml mléka, přidáme lžíci cukru a mouky a rozdrobené droždí, vidličkou rozmícháme dohladka, mísu přikryjeme utěrkou a necháme asi 30 minut v teple vzejít kvásek (směs nabude na objemu a na povrchu se objeví bublinky). 
Ve velké míse smícháme mouku, cukr krystal i vanilkový cukr, sůl, přidáme žloutky rozšlehané ve zbylých 200 ml mléka, citronovou kůru, rozpuštěné máslo a kvásek. Vařečkou nebo v mixéru zpracujeme v pružné a lehce lepivé těsto, trvá to min. 5 minut (ručně ještě déle). Mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout, až zdvojnásobí svůj objem – zhruba na 2 hodiny.
Tip:Pokud těsto zaděláváte v robotu, může se stát, že i po 5 minutách bude stále hodně lepivé. Vyklopte ho na vál poprášený lžící mouky a ještě důkladně propracujte rukama, uvidíte, že to pomůže. Každopádně to s moukou nepřehánějte, buchty by byly zbytečně tuhé.
Vál si lehce poprášíme moukou, těsto rozdělíme na 12 stejných kousků, každý válečkem rozválíme na asi 1 cm vysoké kolečko, doprostřed dáme lžíci povidel, okraje těsta přehneme doprostřed, jako bychom chtěli povidla svázat do ranečku, a důkladně stiskneme k sobě. Buchty dáváme do pekáče řádně vymazaného máslem, spojem dolů, mezi nimi necháváme asi centimetrové mezery a máslem je potíráme ze všech stran. Případně je zbylým máslem ještě polijeme. Pekáč přikryjeme utěrkou a buchty necháme 20 minut dokynout.
Tip:Někdo si kousky těsta ještě v ruce uválí na kuličku a tu pak teprve rozválí na placičku, není ale potřeba vyvalovat dokonale kulatý tvar – stejně si buchty během pečení dokynou podle toho, jak jsou naskládané v pekáči a kolik mají kolem sebe místa.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Buchty pečeme dozlatova, asi 30 minut. Ihned po vytažení z trouby je potřeme rozpuštěným máslem (
kdo chce, smíchá si ho podle libosti s rumem).