Zmrazením pohybu přitáhnete k vaší fotce pozornost. Víte, že ráda zachycuji na svých fotkách pohyb. Nezáleží na tom, jestli mluvíme o moučkovém cukru, polevě nebo kouři.

A protože se blíží období kratších a temnějších dnů, kdy zapalujeme svíčky v našich domovech nebo na koláčích, napadlo mě sepsat vám několik tipů, jak zachytit kouř, aby byly vaše fotografie výjimečné.

Obecně platí, že zachycení pohybu vyžaduje trochu trpělivosti a tréninku. Na zachycení „správného“ tvaru kouře je bylo potřeba více pokusů (někdy  nafotím i 50 – 100 fotek). ALE berte to pozitivně. Fotky, které podle vás nejsou dokonalé, nemažte. Můžete je použít k vytvoření stop motion – tedy videa z fotografií. Z jednoho focení tak máte několik výstupů.

JAK ZACHYTIT KOUŘ NA FOTCE

POZADÍ

Zvolte kontrastní pozadí – pokud chcete zachytit bílý / světlý kouř, na začátku je jednodušší zvolit tmavší pozadí. Určitě se to zachytit se světlým pozadím nebo s protisvětlem, ale chce to trochu tréninku.

NASTAVENÍ FOTOAPARÁTU

Obvykle začnu nastavovat rychlost závěrky. Abych zachytila kouř, nastavuji fotoaparát na 1/240 – 1/400 sekundy.

Následně pokračuji se clonou. Mám ráda více rozostřené pozadí, ale záleží také na tom, kolik svíček mám na fotce – v případě, že mám 1, fotím na f/1,8 – 3,5 (v případě makroobjektivu f/5 – 7,1), pokud mám více svíček, fotím na f/4,5 – 5,6.

ISO si upravuji podle podmínek, ale snažím se vyhýbat opravdu vysokému ISO, abych neměla zrnité fotky.

Manuální ostření – většinou volím horní část svíčky (nebo místo, které chci mít ostré), fotoaparát tak bude zaostřovat stále na stejné místo

AKCE

V případě, že máte někoho, kdo vám může sfouknout svíčky, máte štěstí, a stačí stisknout a podržet tlačítko a fotoaparát bude fotit, zatímco jej držíte. To je skvělá volba, budete mít dostatek fotografií ve velmi krátké době.

Pokud jste sami, nainstalujte fotoaparát na stativ a použijte režim kontinuálního focení, kdy fotoaparát zachytí několik snímků (mám 10) v rychlém sledu (mám jednosekundový interval). Také používám 10sekundový časovač, abych měla trochu času připravit se na akci a vybrat nejlepší okamžik, kdy začít sfoukávat svíčky.

DALŠÍ TIP: Také není nutné fotit kouř jen se svíčkami, zkuste použít i zápalky.