Jižní Korea je naprosto unikátní země. Panují zde některé zvyklosti, u kterých spousty lidem zůstává rozum stát. Pojďme se podívat na ty nejbláznivější zajímavosti z běžného života Korejců:

1) Zvláštní počítání věku.

Věk se tu nepočítá od narození, ale od početí. V době narození má Korejec už jeden rok a s každým čínským novým rokem o rok zestárne. Může se tedy stát, že Vám někdo řekne jeho věk až o dva roky vyšší, než mu podle naššich zvyklostí reálně je. Také tu všichni vypadají mnohem mladší, než jsou. Je opravdu problém, jakkoliv věk odhadnout. Někdy je těžké rozeznat i matku od dcery.

2) Nejprodávanější likér na světě

Jihokorejci jsou dlouhodobě světovou špičkou v oblasti konzumace tvrdého alkoholů. Korejské Soju je nejprodávanější likér na světě, poráží dokonce i ruskou vodku.
Soju se vyrábí v nepřeberném množství přichutí.
Soju se vyrábí v nepřeberném množství přichutí.

3) Striktní genderové rozdělení!

Koleje i hostely jsou striktně genderově oddělené! Platí přísný zákaz jakýchkoliv návštěv opačného pohlaví. Pokud podpálíte pokoj, dostanete podmínku, ale nevyhodí vás hned. Pokud vás najdou na pokoji s dívkou, okamžitě Vás ze školy vyhodí i kdyby Vám chyběly jen státnice.

4) Motely pro milence – manželská postel a dva počítače 😀

Kvůli genderovému rozdělení jsou v Jižní Koreji naprosto všude takzvané motely, což jsou vlastně hodinové hotely. Nejvtipnější na tom je, že se často jedná o manželskou postel a dva počítače. Aneb ideální rande – zapaříme si na počítači 😀 Motely se dají pronajmout buď hodinově nebo na celou noc. Jsou vždy krásně romanticky vyzdobené a velice levné.

5) Dva druhy manželství

Jen velmi málo Korejců se rozhodne, že se nebude brát. Svobodná osoba se v korejském slangu nazývá “Velké dítě”. Existují dva druhy manželství: yonae (manželství z lásky) a chungmae (uspořádané manželství).

6) Muži nosí make-up

Korejští muži si extrémně potrpí na kosmetiku. Přes 20% obyvatel mužského pohlaví nosí make-up. Dokonce čtvrtina celé mužské světové kosmetiky se spotřebuje právě v Koreji.

7) Internet Explorer byl povinnost

V Roce 1999 bylo uzákoněno, že na veškeré online nakupování a bankovnictví se musí používat jako prohlížeč výhradně Internet Explorer! Zákon byl stále v platnosti až do roku 2017!

8) Velmoc plastické chirurgie

Soul je považován za hlavní město plastické chirurgie. Zhruba čtvrtina všech obyvatelek Soulu byla na alespoň jedné plastické operaci, což je nejvíc na světě.

9) Valentýn opačně

Svátek svatého Valentýna je i zde velice populární, nicméně dárky nedávají muži ženám, ale ženy mužům.

10) Krevní typ – pasujeme k sobě?

Zatímco Evropané často ani nevědí, jaký mají krevní typ, každý Korejec to určitě ví! V Koreji se totiž předpokládá, že krevní typy mají vliv na osobnost a charakterové vlastnosti. Krevní typ navíc může pomoci vybrat manžela. Například ženy s krví typu B by měly hledat samce typu 0. Typ AB je také v pohodě, ale určitě by se měly vyhnout typu A!

11) Trošku perverze

Sušenky ve tvaru výkalů nebo celé muzeum, věnované exkrementům. Toalety po celé zemi vydávají příjemné splachovací zvuky. Na ostrově Jeju je zase muzeum sexu – Love Land, ve kterém se náchází různé obří sochy penisu, interaktivní exponáty a všemožné další sochy lidí v různých až bizarních polohách „in flagrante“. V zemi jsou také restaurace s tématikou pánského přirození.

12) Státní zaměstnanci mají nadprůměrně vysoké platy

Například učitel je jedno z nejprestižnějších a nejlépe placených zaměstnání. Kvalita vyučování tomu také odpovídá. Mělo by to tak být všude.

13) Nejrychlejší internet na světě

Jižní Korea vyhrává už několik let po sobě statistiky o nejrychlejším internetu na světě. Přes 96 % území je pokryto signálem 4G a wifi zdarma je témeř všude.

14) Vyhřívané podlahy místo radiátorů

Běžný korejský apartmán většinou nemá žádné radiátory. Byty v Koreji mnohem častěji vytápějí vyhřívané podlahy.

15) Nemají kuchyně

Korejci vůbec nejsou zvyklí si vařit doma. Pokud si budete kupovat v Koreji nový byt, pravděpodobně v něm vůbec nebude kuchyň, pokud si o ní vyloženě nepožádáte. V podstatě každá restaurace nebo fast food má službu dovozu jídla domů (včetně zpětného vyzvednutí nádobí). Také v téměř každém i prťavém obchůdku je mikrovlnka, horká voda a stoleček, běžně se tedy jí instantní jídla přímo v obchodě. Na kolejích také není kuchyň ani lednice. Ceny jídel v restauracích jsou na poměry k platům nízké, a i pokud byste si nutně chtěli vařit sami doma, nevyjde Vás to moc levněji, protože ceny surovin v obchodech jsou celkem vysoké kvůli nízké poptávce.
Najíst se můžete téměř v každém obchodě.

16) Porce pro dva

Korejci berou jídlo jako společenskou událost. Ve spoustě restaurací proto není ani možné si objednat porci pro jednoho. Všechny jídlo v menu jsou pro dva nebo dokonce i pro 4 lidi.
Jídlo je v Jižní Koreji bráno jako společenská událost.

17) Kim, Kim a zase Kim

Přes 20 % Korejců nosí příjmení Kim. Další častá přízviska jsou Park a Lee.

18) Legální alkohol na veřejnosti

Je absolutně legální pít alkohol na veřejnosti.

19) Rekonstrukce zločinů

Spáchat závažnější trestný čin v Koreji rozhodně nedoporučuji. Stále zde totiž probíhá tzv. rekonstrukce zločinů, kdy je provinilec přiveden v poutech na místo činu a tam musí předvést, jak celý čin probíhal. Časy a místa rekonstrukcí jsou veřejně vypisovány a na místo jsou zvaná velká média, aby se na ponížení provinilce přišlo podívat co nejvíce lidí.

20) Zajímavé technické vychytávky

Některé technické vychytávky jsou opravdu skvělé – třeba vyhřívaný samo-splachovací záchod. Wi-Fi signál zdarma je téměř všude. Jsou zde hrající rádia v lampách veřejného osvětlení nebo fotobuňky na přechodech, které člověka varují, že přechází na červenou. Lidé si také občas nosí mini větráčky, které zapojí přes USB do mobilu 🙂
Větráček do USB

21) Spánková deprivace

Obyvatelé Soulu spí v průměru jen 6 hodin denně – spolu s Tokyem nejméně na světě.

22) 55 hodin dlouhý pracovní týden

Průměrný obyvatel Jižní Koreje pracuje 55 hodin týdně, což je téměř o polovinu víc, než běžných 40 hodin v Evropě.

23) Korejci jsou hubení a malí

Člověk v Koreji téměř nepotká tlustého člověka (a tím nemyslím vyloženě obézního, ale ani nikoho s lehkou nadváhou). Pouze 3,2 % obyvatel trpí obezitou, což je společně s Japonskem nejméně na světě. Průměrná výška je výrazně nižší než v Evropě. V restauracích jsou nízké stoly a po městě malé schody a úzké chodby.

24) Milovníci nákupů

Nejenže má Korea jedny z největších obchodních center na světě. Obchody jsou běžně otevřené třeba až do 4 do rána. Zatímco většina restaurací a kaváren zavírá kolem 23h večer.

25) Ach, ta angličtina

Člověk by čekal, že v tak technologicky vyspělé zemi nebude angličtina problém… A ona je, téměř nikdo anglicky neumí, všechno je psané v korejských znacích a domluva tak není nejjednodušší. Pokud se ale budete trochu snažit, vždycky narazíte na někoho, kdo anglicky alespoň trošičku umí.

26) Překvapivě hodně zeleně

Na tak hustě zalidněnou zemi by člověk nečekal tolik zeleně. Území Jižní Koreje je z více než 60 % pokryto lesy. I ve městech je celkově hodně zeleně a pravidelně se o ni starají, ostřihávají a upravují.
Přes 60% území Jižní Koreje pokrývají lesy.

27) Žádné obchody se suvenýry

V Evropě jsou na každém rohu. Pokud si ale budete chtít koupit třeba pohled nebo magnetku z města, kam jste jeli na výlet, žádný pravděpodobně nenajdete. Jediné obchody se suvenýry jsem našel v centru Soulu.

28) Minimum eskalátorů

Běžně se chodí po dlouhých schodištích pěšky. I toto může být jeden z důvodů nízkého procenta obezity.

29) Pohodlné meziměstské autobusy.

V Evropě by se do autobusu dané velikosti vešlo klidně 40 sedadel a tady jich běžně jen třeba 20. Vypadá to jako v business třídě v letadle. Máte spoustu místa na nohy i na ruce a pokud sedíte náhodou vedle někoho obézního, vůbec to není problém.
Dálkové autobusy jsou velice pohodlné.

30) Roušky přes obličej

Při běžné chůzi po Jižní Koreji budete pravděpodobně potkávat hodně lidí s rouškou přes obličej. Jde o nějakou epidemii? Ne, je to kvůli smogu a tzv. žlutému písku z Číny. Smog je jednou za čas opravdu vidět i na vlastní oči. Reálně je krásně jasno, slunečno, bez mráčků. Ale Slunce není téměř vidět! Prostě taková smogová mlha.

31) Venkovní posilovny

Veřejné venkovní posilovací stroje jsou velice populární a najdete je na každém rohu. I třeba uprostřed lesa. Nejspíše také jeden z důvodů nízkého procenta obezity.

32) Milovníci karaoke

Karaoke bary jsou naprosto, ale naprosto všude. Jde ale o jiný typ karaoke, než na který jsme zvyklí z Česka. Nezpívá se před celým obrovským sálem lidí. Pronajmete si malou místnost, do které se vejde jen pár lidí. Máte tam k dispozici mikrofon, velkou obrazovku a automat na výběr písniček. Zpíváte tak jen společně se svými nejbližšími kamarády a nemusíte se stydět.
Jedna ze zajímavostí – Karaoke Bar

33) Žádné odpadkové koše

Téměř nikde na veřejnosti nenajdete odpadkové koše. Všechny odpadky si člověk musí nosit s sebou.

34) Přehnaná bezpečnost

Cedule se zákazy (často nadbytečné) jsou úplně všude a stejně je hodně lidí porušuje. Někdy by mělo platit pravidlo – méně je více.
Zákazová cedule v národním parku, Jižní Korea

35) Zábavné veřejné záchody

Záchody jsou nejen samosplachovací a vyhřívané, často také splachované barevnou vodou a vykonávání potřeby a splachování doprovázení různé libozvučné příjemné melodie.

36) Robotická velmoc

V Koreji byli poprvé na světě použiti roboti jako stráže ve věznici. Země také používá roboty k ochraně Demilitarizované zóny (DMZ) mezi Severní a Jižní Koreou a někde se roboti dokonce používají jako učitelé. Robot také nesl část trasy olympijskou pochodeň před olympijskými hrami v Pyeongchangu v roce 2018.
Robot připravený na nesení olympijského ohně.

37) Nešťastné číslo 4

Číslo 4 je v Koreji nešťastné, protože zní podobně jako slovo „smrt“. Hodně domů proto nemá čtvrté patro. Je také neslušné dávat dárky po čtyřech.

38) 250 různých druhů Kimchi

Kimchi – tradiční příloha, kterou dostanete k téměř každému jídlu, má kolem 250 různých druhů. Pokud se Korejci fotí, tak místo „sýr“ říkají „kimchi“.
Kimchi dostanete k naprosto každému jídlu.

39) Nejvíce frekventovaný let na světě

Letecká linka mezi Soulem a ostrovem Jeju je nejfrekventovanějším letem světa. V roce 2017 se touto linkou přepravilo 13,5 milionu cestujících. Druhý nejvíce frekventovaný let je Melbourne – Sydney s 9 miliony přepravených.


Chcete vstoupit do Severní Koreje (KLDR)? Tady máte možnost! Návštěva oblasti demilitarizované zóny a tzv. Joint Security Area je opravdu unikátní zážitek, který by si nikdo neměl nechat ujít. Dozvíte se něco o vztazích mezi Jižní a Severní Koreou, můžete navštívit infiltrační tunely a podívat se dalekohledem na vesničku v Severní Koreji.