Každá žena se chce ve svém těle cítit dobře. A to i v partiích, které si bedlivě střeží – v intimních oblastech. Pokud jste sportovkyně, milovnice saunování, ráda se vyhříváte v plavkách na pláži nebo chcete nosit těsné moderní džíny, mohly by pro vás zvětšené stydké pysky představovat nepohodlí, nepříjemné tření nebo bolest při pohybu. Příliš velké stydké pysky mohou negativně ovlivnit také intimní chvilky. A tak vám přinášíme informace o zmenšení stydkých pysků, odborně nazývaném labioplastika, které dovede pomoci a osvobodit vás od nepříjemného pocitu „tam dole“, dodat vám sebevědomí a pocit, že se sama sobě líbíte.

 

Labioplastika jako tabu

I když žijeme v moderní otevřené době, má mnoho žen stále problém mluvit veřejně o svých intimních problémech. Stává se, že své potíže skrývají a potichu dlouhá léta trpí. Přitom se v případě labioplastiky jedná o relativně jednoduchý, rutinní zákrok, prováděný zpravidla v lokální anestezii, který přinese pacientce rychlé osvobození.

Konzultace s lékařem

Labioplastika je jednou z plastických operací, které provádí i Prim. MUDr. Inka Třešková, PhD. ve FN Plzeň Lochotín. Podle ní je třeba, aby si pacientka před zákrokem naplánovala konzultaci s lékařem: „Pokud za mnou přijde žena s přáním upravit intimní oblasti, věnuji vždy dostatek času tomu, abychom si popovídaly o její motivaci, přání a očekáváních, která v souvislosti s operací má.“ Je při tom důležité vybrat si zkušeného lékaře, nejlépe plastického chirurga, který má za sebou bohaté zkušenosti s labioplastikou. Seznam atestovaných plastických chirurgů naleznete např. na stránkách České společnosti plastické chirurgie (www.chirurgie-plasticka.cz).

Průběh labioplastiky a výsledek

Operace probíhá zpravidla v lokální anestezii, takže necítíte žádnou bolest. Během zákroku je odstraněna nadbytečná část kůže v oblasti stydkých pysků a někdy, je-li to potřeba, je vypnuta i kůže kolem klitorisu. Cílem je harmonická a estetická korekce intimní oblasti bez viditelných a hmatatelných jizev.

 

Po labioplastice

Jelikož je zákrok veden zpravidla v „lokále“, bez použití celkové anestezie, je rekonvalescence rychlá a bezproblémová. Několik dní můžete pociťovat nepříjemnosti při sezení. Sport odložte asi na 2 týdny a intimní styk doporučujeme za přibližně 4 týdny. Uvidíte, že se to vyplatí. Potvrzuje to i MUDr. Inka Třešková, která má s pacientkami, které k ní do FN Plzeň Lochotín přicházejí na labioplastiku, tuto zkušenost: „Mé pacientky často říkají, že labioplastikou získaly zpět svobodu – svobodu pohybu i mysli.“

 

Cena Labioplastika

Každé pracoviště má jiné standardy, jiné postupy a také jiné ceny. Je-li labioplastika vedena v lokální anestezii, je její cena nižší než při celkové anestezii. Obecně se cena labioplastiky pohybuje mezi 9.000 Kč a 25.000 Kč. Doporučujeme neorientovat se jen cenou, ale vybrat si lékaře, který je zkušený, ke kterému cítíte důvěru a který vám poskytl dostatek informací o zákroku.

 

Co mám dělat, když nejsem spokojená se svými stydkými pysky

Uvažujete o labioplastice, ale nejste si jistá, jestli ji vaše stydké pysky potřebují? Tušíte, že ano, ale nevíte, s kým si o tom promluvit? Domluvte si konzultaci u lékaře. Prim. MUDr. Inka Třešková říká: „Jako žena dovedu pacientkám naslouchat a pochopit jejich problém, pocity, zábrany i obavy. Pacientky se mi svěřují a já jim v jejich rozhodování vždy ráda pomohu – jako žena i jako lékařka“.

Máme pro vás 3 rady:

Promluvte si o tom se svým partnerem, maminkou nebo nejlepší kamarádkou. Budou pravděpodobně reagovat s porozuměním a vy v tom nebudete sama.

Diskuzní fóra vám dodají pocit, že nejste jediná, kdo tento problém řeší. Uděláte si obrázek o tom, co cítí a jak jednají jiné ženy, které jsou v podobné situaci jako vy.

Domluvte si konzultaci u lékaře. Najděte si lékaře nebo i více lékařů ve svém okolí a prodiskutujte s nimi, co vás trápí a jak to lze řešit. Během rozhovorů si sama nejlépe uděláte představu, který lékař je vám svým přístupem blízký a kterému nejvíce důvěřujete.

Labioplastika, zmenšení stydkých pysků vám může pomoci být sama sebou. Jste-li z Plzně a okolí, pak jednou z možných adres pro labioplastku je i Prim. MUDr. Inka Třešková ve FN Plzeň Lochotín: www.inkatreskova.cz.