Linecké cukroví nesmí na vánoce chybět, letos jsem ale chtěla vyzkoušet nějakou netradiční variantu. V lednici už nějakou dobu schovávám sklenici lemon curd, tenhle voňavý citronový krém máme doma velmi v oblibě. Nejčastěji ho dávám do krému na cupcakes a do makronek. A protože citron si skvěle rozumí s mákem, napadlo mě přidat pár lžic křupavých makových kuliček právě do těsta na linecké. Recept mám klasický, léty ověřený a snadno zapamatovatelný. Stačí si pamatovat poměr 3:2:1 (mouka:máslo:cukr) a množství surovin přizpůsobit tomu, kolik cukroví máme v úmyslu spořádat. Pokud doma lemon curd nemáte, vyzkoušejte makové linecké s nějakou kyselejší marmeládou, třeba malinovou nebo rybízovou. Vsadím se, že s mákem si obě budou krásně notovat.



Ingredience

(50 kousků cukroví)

300 g hladké mouky
100 g cukru moučka
200 g másla, změklého
2 žloutky
kůra z poloviny citronu, jemně nastrouhaná

lemon curd (citronový krém) – mě stačila na promazání všeho cukroví půlka skleničky

Postup

V míse smícháme mouku s cukrem, přidáme máslo nakrájené na plátky a prsty (nebo v robotu se sekacími noži či drátěnou metlou) promneme na hrubou drobenku. Přidáme rozšlehané žloutky a citronovou kůru a vypracujeme těsto. Zformujeme ho v kouli, zabalíme do potravinářské fólie a necháme do druhého dne odležet v lednici.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Na pomoučněném vále těsto vyválíme na plát asi 3 mm vysoký, vykrajujeme různé tvary (vždy do dvojice k sobě) a pečeme 6-8 minut. Necháme krátce zchladnout na plechu a pak přendáme na mřížku. 

Vychladlé cukroví slepujeme citronovým krémem (lemon curd), případně nějakou kyselejší marmeládou. Skladujeme v chladu.

Makové linecké cukroví