Útěk od kompu a každodenní rutiny? Kratičká dovolená pomůže zmírnit stresové vypětí a dobije lidově řečeno baterky. A kam vyrazit, když není času nazbyt? Jen pár kilometrů za Prahou se rozprostírá překrásná chráněná krajinná oblast Český kras. Místní dominantou je bezpochyby známý hrad Karlštejn, ale o romantiku se postará též klikatící se Berounka. Region navíc nabízí velmi bohatý program pro příznivce historie i přírody. Kam se vydat a odpočinout si od pracovních povinností?

Panenská příroda za metropolí

Když se řekne Praha a její okolí, nikoho jistě nenapadne spojovat metropoli s panenskou přírodou. Ale pravdou je, že hned za branami velkoměsta se rozprostírá Český kras známý svými bohatými a hustými lesy, krasovými kaňony a vápencovými skalami, pod kterými líně teče Berounka. Načerpat energii je tedy nadmíru snadné, stačí se vydat na některou z turistických tras, kterými je místní lokalita protkaná.

Jeden z bodů svatojakubské cesty

Pěšky až do Santiaga de Compostela? Málokdo ví, že trasa takzvané svatojakubské poutě protíná právě Karlštejnsko, konkrétně poutní místo Svatý Jan pod Skalou, kde žil první český poustevník Ivan. Později byl prohlášený za svatého a podle legendy rozmlouval s knížetem Bořivojem a svatou Ludmilou na hradě Tetín. Na vyhlídku se lze vydat z penzionu Karlštejn, který je ideálním výchozím bodem pro objevování místních přírodních krás i nejslavnější české památky.

Netradiční Karlštejn

Hrad Karlštejn zná snad úplně každý díky fenomenálnímu muzikálu Noc na Karlštejně, který natočil v 70. letech minulého století Zdeněk Podskalský. Připomenout si kulisy vzniklé na námět stejnojmenné hry Jaroslava Vrchlického si může v létě každý během běžných prohlídek i nevšedních procházek po hradě. Pro letošek si kastelán a jeho tým připravil večerní putování s překvapením nebo noční prohlídky, ve kterých se objeví baron Harry Jelínek, kuriózní postava našich dějin, která se rozhodla hrad prodat.