Spánek je velmi důležitou součástí každého našeho dne. Pokud dobře spíme, tak naše tělo dobře regeneruje, stejně jako načerpá dostatek energie na celý den. Vliv na spánek může mít celá řada věcí a jednou z nich je i kvalita matrace. Jak vybrat tu pravou a na co hledět? Dáme vám několik osvědčených tipů.

Správný typ matrace je základ

Jako první byste si měli ujasnit, jaký typ matrace vlastně chcete. Od toho se následně odvíjí i její vlastnosti, stejně jako i její ceny. Když se podíváme na to, co se dá označit jako základní varianta, jsou to taštičkové matrace. Ty jsou inovací klasických pružinových variant. Nejde samozřejmě o možnosti jediné. Když se rozhodnete investovat více, můžete narazit na další tipy, jako:
• Latexové
• Pěnové
• Sendvičové

Nezapomínejte na správnou velikost

Když máte jasno o tom, jaký typ matrace budete potřebovat, je možné začít vybírat i správnou velikost. Zde je výběr celkem jednoduchý. Rozměry by měly odpovídat velikosti vaší postele. Dnes jsou tyto rozměry standardizované a tak například na jednolůžko je vhodná matrace 90 x 200 centimetrů. Pokud máte postel manželskou, můžete jít cestou dvou samostatných matrací, nebo lze zvolit variantu jedné společné.

Zvolte optimální tvrdost

Abyste se na matraci také zcela bez problémů vyspali, je třeba vzít v potaz i to, jakou tvrdost bude mít vámi vybraná matrace. Tento parametr je celkem individuální. Někdo preferuje spíše měkkou variantu, jiný dá zase přednost těm tvrdším. Ideální je vycházet ze své stávající matrace a toho, jak vám byla pohodlná.
Při řešení tvrdosti se nezapomeňte také zaměřit na to, kolik má taková matrace zón. Jedná se o segmenty s různou tvrdostí, které mají zajistit, aby vaše tělo bylo během spánku pokud možno v rovině. Díky tomu se dají eliminovat různé bolesti, které opět ukazují na to, že matrace není správná a spánek je nekvalitní.