Přiznejte se. Kolik znáte dospělých, kteří si užívají předvánoční čas? Čistě a nezištně mají Vánoce skutečně jako svátky klidu a míru. Já nikoho.
Těšíme se na cukroví, pohádky, dárky, chvilky s rodinou. Super. Ale to je jeden den. Možná dva, maximálně tři.
A co ty chvíle před Štědrým dnem? Honička za úklidem, cukrovím, dárky. Kam zmizely ty super Vánoce? Nikam. Jsou pořád stejné. To jenom my jsme vyrostli. Ach jo. Být dospělým je super, ale nesmíme zapomenout. Honu za dokonalostí se vlastně ani nedivím. Valí se na nás ze všech stran. Dokonalý domov, dokonalé jídlo, dokonalé dárky, dokonalý manžel, dokonalé děti, dokonalá zvířata, dokonalá manželka. Tak šup na nákupy, ať jsme dokonalí. A běda, jestli se všichni nebudete tvářit dokonale!

Cítíte ten tlak? Tak si ještě zajdeme do mhd a OC. V předvánočním čase, v tlačenici už nejste spolucestující, spoluobčan. Jste nepřítel! Lupič, který vezme poslední dokonalý dárek, poslední zlevněné máslo, ten, který je ve frontě před námi. To se Vánoce, svátky klidu a míru, vztahují jen na rodinu a přátele? Neusmíváme se na ty, které neznáme? Dokonalost jen doma?

Tlak neubere ani fakt, že ti, kteří nejvíc vychvalují onen sváteční klid a mír, se vás se zvednutým obočím zeptají na počet druhů cukroví, umytá okna, počet dárků… Chraň Bůh říct, že cukroví nemáte žádné nebo kupované! To je sprosté slovo! Neumytá okna? Proboha!

Víte co, můžete stát do 24. prosince třeba na hlavě. Je to jedno. Štědrý den přijde tak jako tak. I do domácnosti bez cukroví, bez dárků, s pavučinou v koutě. A my, kteří se veřejně vyjadřujeme můžeme  iluzi dokonalosti změnit. Sice naše stránky nemají dosah jako bilboard Lidlu, ale i jedinec se počítá. fotky nazdobeného domova? Jo, ale nemyslete si, že na lince není mastný flek, je tam. Za skříní pavouk, ať si to užije a na oknech záclony, tak k čemu je v takové  zimě mýt! Ještě z toho dostaneme rýmu. Neznám nikoho, kdo by se na návštěvě šel dívat po zapatlaných oknech. Radši koukat do očí. A ten sváteční pohled věnujte i pokladní, vašemu dopravci, spolucestujícímu v buse. Protože to každý potřebuje. Ať je náš svět skvělým místem, zvlášť o Vánocích.

Tak šťastné a opravdové!