Základová deska je betonová vrstva vyztužená železem. Najdete ji pod každým novým domem. Je to vlastně most mezi základy v zemi a stavbou nad nimi.

Když ji uděláte dobře, váš dům bude stát pevně a vydrží dlouho. Proto je důležité věnovat jí pozornost.

Jak připravit místo pro desku?

Nejdřív musíte připravit zem pod deskou. Navezete tam sutiny ze stavby nebo písek z pískovny a pořádně to udusáte. Čím rovnější to bude, tím lépe se vám pak bude pracovat.

Je to jako když si chystáte postel – taky chcete, aby byla pěkně rovná.

Trubky pod deskou

Do připravené zeminy se dávají různé trubky. Některé jsou na odpad, jiné na vodu nebo na dráty pro elektřinu. Občas se přidá i trubka pro přívod vzduchu ke krbu.

Trubky na odpad a vodu se obalí pískem, aby se nepoškodily. Je dobré taky vyzkoušet, jestli někde neteče voda ven z trubek. Lepší najít díru teď než až pod hotovým domem.

Síť proti praskání

Na zem pak přijdou drátěné sítě. Říká se jim kari sítě. Vypadají jako velké pletivo a jsou tam proto, aby beton nepraskal.

Pokládají se na malé podložky, aby byly správně vysoko. Pak se k sobě přivazují drátem, podobně jako když svazujete párky provázkem.

Bednění – forma na beton

Kolem místa, kde bude deska, se postaví dřevěná ohrada. Té se říká bednění. Používají se na to většinou OSB desky, to jsou takové velké dřevotřísky.

Musí se dát pozor, aby byly všude stejně vysoko. Pak se pořádně přichytí k zemi, protože tekutý beton na ně bude hodně tlačit.

Jak se lije beton

Teď přijde na řadu beton. Používá se speciální stavební beton, který je dost tekutý.

Když ho lijete, musíte pořád měřit, jak je vysoký, a rozhrnovat ho. Chcete, aby byl všude stejně. Někdo na to používá stroj, který beton vibruje, někdo to umí i ručně s dlouhou latí.

Péče o novou desku

Jakmile beton ztuhne, není hotovo. Teď se o něj musíte starat jako o mimino. Hlavně nesmí rychle vyschnout, to by pak praskal.

Proto se často polévá vodou, nejlíp jemným mrholením. Tohle „zalévání“ musíte dělat aspoň týden, zvlášť když je horko.

Kdo může desku udělat?

Udělat základovou desku není jen tak. I když to někdo zvládne sám, je lepší poradit se s někým, kdo to už dělal, třeba se stavebním dozorem.

Dobře udělaná deska vydrží dlouho a váš dům na ní bude stát jako na skále.

Image by Paul Brennan from Pixabay