Všimli jste si, jak se mšice letos přemnožily? Tak u nás na zahradě byly a už nejsou. Snažila jsem se vám pořídit fotku našeho mšicího stáda, ale všechny potvory jsou pryč. Takže fotka je z fotobanky. Pardon :).

Inklinuju k přírodním zahradám, permakultuře a životu bez chemie. Tohle je tedy návod, jak s mšicemi bojovat bez použití chemie. A věřte mi, že to jde. Naše letošní zahrada je toho důkazem.

Mšice jsou hnusné. Kromě toho taky hledají rostliny, které jim chutnají a sáním je ničí. A taky jsou to zviřátka, která mohou přenášet nejrůznější virózy a tím, že po nich zůstává sladká medovice na listech, vytvářejí skvělé prostředí pro houbové choroby. Tohle prostě nechcete…

Přirození nepřátelé mšic

Ze zvířecí říše pomáhají s mšicemi bojovat berušky, pestřenky (asi je budete znát jako vosičky), zlatoočky a škvoři. Vaším cílem by mělo být vytvořit těmto predátorům vhodné prostředí. A to tak, že přestanete lpět na anglickém trávníku a uklizené zahradě. Ve vyšší trávě, štěrbinách a pod hromadami větví se jim totiž skvěle bydlí. Jestli je pro vás tahle cesta neprůchodná, můžete sáhnout po moderních domečcích pro hmyz. Ale ty vnímám jako krajní řešení :). Pestřenky přilákají také afrikány, škvory zase nalámané větve.

Kombinujte vhodně rostliny

Ani vy nebudete bydlet tam, kde se vám nelíbí. Docela dobře se mi osvědčilo polykulturní pěstování různých druhů rostlin. Je skvělé pěstovat společně rajčata s bazalkou, protože bazalku mšice nerady. Podobně funguje kombinace pažitky (nebo česneku) s mrkví a rajčaty. Mšicím smrdí levandule, a to jak v čerstvé, tak i v sušené podobě. Zasaďte ji kolem stromů, kde vás mšice nejvíc trápí, a ony se odstěhují.

Umíchejte si domácí postřiky

Když je nejhůř, sáhněte po domácích fintách našich babiček. Nejdřív mšice z rostlin zkuste ostříkat proudem obyčejné vody. Když to nezabere, vyzkoušejte postižená místa rostlin postříkat výluhem z tabáku (sušený tabák nebo nedopalky z cigaret nechte přes noc louhovat ve vodě) nebo kopřivovou jíchou (zalijte 1 kg kopřiv 10 litry vody a nechte 14 dní kvasit venku na vzduchu, před použitím nařeďte v poměru cca 1:10). Někdo říká, že funguje lógr z kávy vylitý k rostlinám nebo postřik z naředěného mléka. Ale ani jednu z těchto rad jsem zatím neuváděla do praxe :).

Jo a jen tak na okraj. Mšice nejsou jen zlo. Třeba včely dokážou medovici produkovanou mšicemi přeměnit na úžasný med :).

 

 

The post Jak se zbavit mšic appeared first on PetraZahradnici.cz.